Lüleburgaz Doğa Koleji Emekçileri Anlatıyor

Lüleburgaz Doğa Koleji Emekçileri işyerinde ki kötü çalışma şartlarını, mobingi,  Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağına anlattı.

– Bütün yıl boyunca ülkenin bir çok yerinde Doğa Koleji emekçilerinin hak gasplarına dair haberler okuduk . Bu durum Lüleburgaz şubesinde hissedil di mi ? Yıl boyunca özellikle ücretler konusunda bir sorun yaşandı mı ?

Bir çok defa hissettik. Doğa Kolejlerine dair geçen yıl okuduğumuz bir çok şey başımıza geldi. Maaşlarımız Ekim ayından Haziran ayına kadar yalnızca 3 ay gününde yattı. Diğer aylarda  iki haftanın üzerinde gecikmeyle yatırıldı. Maaş gecikmeleriyle ilgili muhasebe biriminin “maaşlarınız en kısa sürede hesaplarınıza yatmış olacaktır” mesajı dışında üst yönetimden hiçbir açıklama yapılmadı.  Sözleşmenin bir nüshasını vermeleri gerekirken vermediler. Sözleşmede zam oranının enflasyon oranına göre belirleneceği maddesi olmasına rağmen ekim ayında zamlı yatırılan maaşlardaki zam oranının, enflasyon oranının yarısından bile az olduğunu gördük. Bu konuda yönetim açıklama yapmadı. Hakkını arayan öğretmenlerden kriz bahane edilerek anlayış beklendi.

 

– Sene sonu sözleşme döneminde neler yaşandı? Epeyce bir gündem oldu sanırım.

Bizlerle yani öğretmenlerle ısrarla belirtmemize rağmen Haziran’ın ikinci haftasına kadar sözleşme yenileme görüşmeleri yapılmadı. Haziran’ın ikinci haftasından sonra yönetim, öğretmen arkadaşlarımızın bir kısmıyla görüşüp onların düşüncelerini pek dikkate almadan kendi çıkarlarına uygun şekilde sözleşme yeniledi. Sözleşmesi yenilenmeyen öğretmen arkadaşlarımız hiçbir açıklama yapılmaksızın karne gününe kadar bekletildi. Karne günü öğretmenin haklı bir gurur ve mutluluk duyduğu en önemli günlerden biridir. Mezun ettiği öğrencileriyle vedalaşırken buruk bir sevinç yaşadığı gündür. Tüm bu yüce değerlerden, hislerden habersiz yalnızca işletmeci kafasıyla düşünen yönetim, bu anlamlı günde hiçbir açıklama yapmadan aldığı kararla 15 16 öğretmenin önüne istifa dilekçesi koyup haklarından feragat ettirerek işlerine son verdi. Bu işten çıkarılmalar yaşanmadan önce okul yönetimi baskıdan ve açıklama yapma sorumluluğundan kaçmak için okuldan ayrıldı.

 

-Özel okullarla ilgili en çok şikayet edilen durum çalışma şartları ve mobing oluyor. Lüleburgaz doğa kolejinde şartlar ne durumda ?

Çok ağır bir baskı altında çalışıyoruz. Çünkü hiçbir güvence yok ve işsiz kalma korkusu yaşayan emekçilere her şeyi dayatma derdindeler. Kurum içinde statüsünü anlayamadığımız, patrondan sonra ikinci söz sahibi, kademe müdürlerinden yetkili bir yönetici var. Eğitimle ve eğitimcilikle uzaktan yakından ilgisi olmadığını düşündüğümüz Bu yönetici işler istediği gibi gitmediğinde yeri geldiğinde kademe müdürlerini, öğretmenleri yeri geldiğinde halkla ilişkiler personelini güvenlik görevlisini, servis şoförünü azarlama hakkını kendisinde görüyor. Bu kişiyle yıl içinde  yaşadığınız herhangi bir anlaşmazlık yıl sonunda işinizden olmanıza sebep olabiliyor. Ayrıca açıkça emeğimizin gasp edildiği bir olay daha var. 12 – 13 Ocak hafta sonu yapılan Doğa Koleji bursluluk sınavında tüm öğretmenler ve çalışanlar görevli olarak okula çağrıldı ancak hiç bir emekçinin mesai ücreti ödenmedi ve açıklama da yapılmadı. Göz göre göre emek hırsızlığı yapıldı.

-İşverene yaşadıklarınızı ilettiğiniz zaman ne tepki verdiler?

Yıl içinde yapılan genel toplantılarda kurum sahibi;  mesleğimizin “fedakarlık” gerektirdiğini, gecesinin gündüzünün olmadığını ve “büyük bir aile” olduğumuzu söyleyip öğretmenliğin vicdani yönünü kullanarak emek sömürüsüne bahane yaratmaya çalıştı. Tüm bu emek sömürüsünün yaşandığı süreçte patron sosyal medyada purolu fotoğraf paylaşmaktan, okul bahçesinde şahsi aracını özel temizlik şirketinden gelen temizlik personeline temizletmekten kısacası lüks yaşamından ödün vermeden yaşamaya devam etmekten kendisini alıkoymadı.

 

Bu yaşanan sorunlar eğitimi ne derece etkiliyor.  Bu derece baskı gören ve emeği sömürülen emekçilerin durumundan veliler ve öğrenciler haberdar mı?

Öğretmenler olarak yaşadıklarımız eğitimi olumsuz etkiliyor. Biz yaşadıklarımızı kesinlikle öğrencilerimize ve velilerimize yansıtmadık ancak yaşanılan olumsuzluklar, maaşların gecikmesi, bir sonraki yıl için çalışma garantimizin olmaması bizi içten içe huzursuz ettiğinden motivasyonumuzu ve performansımızı etkiledi. Aklının bir köşesinde geçim sıkıntısı ve belirsizlikler olan hiçbir meslek sahibi mesleğini rahatça icra edemez. Eğitim emekçileri olarak bizler yaptığımız işin vicdani sorumluluğunu da hissederek hareket ettiğimizden üzerimizdeki yük daha da artıyor ve günlerimiz psikolojik gerginlikler içinde geçiyor.

 

Yoğun emek saldırısı yaşayan özel okul emekçilerine dair bir çok haber ve direniş duyuyoruz.  Özel okul emekçileri sizce neler yapmalı ?

-Özel okul öğretmenleri yaşadıkları haksızlıklara karşı birleşmeli ve toplu bir şekilde hareket etmeli. Özel okullarda sendikal faaliyetler yürütülemediğinden emekçiler kendi haklarını bir araya gelerek almalı ve korumalılar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir Koleji Özel Efe Okulları’nda maaşlar ödenmiyor

İzmir Koleji Özel Efe okullarında mağdur olan öğretmenlerden birinin Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ilettiği bilgi şöyle: …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir