13 Temmuz 2024, Cumartesi

Tabelası Değişti Öğretmenler Toplu Olarak İşten Çıkartıldı

Çanakkale’de 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde kurulan Özel Çanakkale Mektebim Okulu isim değişikliğine gitmesinin ardından öğretmen kıyımı yaşandı. Mektebim Koleji tabelasını indirerek isim değişikliği ile İstek Vakfı olan okulda tam 14 öğretmenin işlerine sebep dahi gösterilmeksizin  toplu olarak son verildiği bilgisi paylaşılırken, okul yönetiminin işten çıkartmaların duyulmaması için öğretmenleri Milli Eğitime ‘disiplinsizlik’ suçlaması ile şikayet etmekle tehdit ettiği iddia edildi. Dün itibari çıkartmaların devam ettiği ve süreceği öğrenildi.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Çanakkale’de ilk kez eğitime başlayan Mektebim Koleji’nin hakkında yer alan olumsuz haberler nedeniyle isim değişikliğine giderek, 2019-2020 eğitim öğretim yılına İstek Vakfı ile devam etme kararı alarak anlaşmaya gittiği öğrenildi. Geçen eğitim yılının sona ermesi ile Mektebim Koleji tabelası indirilen okula İstek Vakfı tabelası asıldı. Tabelanın asılması ile birlikte okulda toplu öğretmen kıyımı yaşandı. Okulda tek tek yönetime çağrılan öğretmenlerin iş akdinin sonlandığı açıklandı. Kuruluşu ile birlikte büyük emek veren ve okulun öğrenci sayısının artmasına katkı sağlayan öğretmenlere yeni eğitim yılında sözleşmelerinin yenilenmeyeceği açıklanırken, öğretmenlerin çoğuna ‘neden işten çıkartıldıklarına’ dair açıklama dahi yapılmadığı öğrenildi. Okul yönetiminde değişiklik olmazken, daha önce yerel basında ‘toplu olarak işten çıkartmalar olabileceği’ haberlerine yönetim tarafından sert tepki gösterildiği,  okul yönetiminin ‘haberlerin doğruyu yansıtmadığı gerekçesi’ ile gazete patronları ile görüşüp öğretmenlere ise aynı öğretmen kadrosu ile eğitim öğretim yılında devam edileceği açıklamaları yapıldığı öğrenildi.  Açıklama sonrası çalışmalarına devam edecekleri düşüncesi ile hareket eden öğretmenler, 21 Haziran’da işten çıkartıldıklarını duymaları ile şok yaşadı. Öğretmenler, diğer okul kadrolarının dolması ile açıklanan işten çıkartmaların okul yönetimi tarafından yapılan bilinçli bir politika olduğu iddia edildi.

14 öğretmenin işine tolu olarak son verildi

Çanakkale’de 2018-2019 eğitim-öğretim dönemine başlayan Mektebim Koleji kuruluşunda bu yana hakkında çıkan olumsuz haberler ile gündeme gelmiş, okul yönetimi 2019-2020 eğitim öğretim hayatına İstek Vakfı ile anlaşma yaptığını belirterek, tabelasını indirme kararı almıştı. 2018-2019 eğitim yılının sona ermesi ile tabelasını değiştirerek İstek Vakfı olan okulda topu öğretmen kıyımı yaşandı. Okul içerisinde 21 Haziran tarihinde yönetim tarafından idareye çağrılan öğretmenlere yeni eğitim yılında sözleşmelerinin yenilenmeyerek işten çıkartılacakları söylendi. Okul yönetimi tarafından 14 öğretmenin işine toplu olarak son verildi.

Yeni eğitim yılında devam edileceği söylenmiş

Okulun, İstek Vakfı’na döneceği haberleri birkaç ay öncesinde yerel gazetelerde yer alırken, haberlerde yeni anlaşma ile ‘birçok öğretmenin akıbetinin bilinmediği belirtilmiş’, okul yönetimi tarafından haberlere tepki gösterilmişti. Gazete patronları ile görüşen okul yönetimi haberlerin doğruyu yansıtmadığı ve haklarında dava açılacağı tehdidinde bulunmuş, haberlerin ardından öğretmenleri ile toplantı gerçekleştiren okul yönetimi iddialarını yineleyerek öğretmenlere ‘işten çıkartma olmayacağı, aynı kadro ile yeni dönemde devam edileceği’ açıklamasında bulunulduğu iddia edildi.

“Bu şimdi mi söylenir?”

Öğretmenlere ‘neden işten çıkartıldıklarına’ dair herhangi bir açıklama yapılmazken, bazı öğretmenlerin işten çıkartıldıklarını dahi okul koridorlarında yürürken öğrendikleri belirtildi. ‘Öğretmen kadrosunda bir değişiklik olmayacağı’ açıklamasında dolayı iş arayışına girmeyen öğretmenlerin, 21 Haziran’da tüm okul alımlarının tamamlanması ve kadroların dolmasında sonra işten çıkartılmalarına ‘bu şimdi mi söylenir?’ diyerek tepki gösterdiği, okulunsa bilinçli olarak bu yönde bir politika tercih ettiği iddia edildi.

 ‘Disiplinsizlik’ yönünde Milli Eğitime şikayet tehdidi…

Yine sebep yokken işlerinden çıkartılan öğretmenlerin duruma itiraz etmesine karşı ise okul yönetimi tarafından ‘disiplinsizlik’ suçlaması ile Milli Eğitime şikayet etme tehdidinde bulunulduğu iddia edildi. Yine bazı velilerin çocukları ile ilgili soru yöneltmelerine ‘işten çıkartıldıkları ve bilgileri olmadığı’ cevabı veren öğretmenlerin, ‘velilere işten çıkartıldıklarına dair kesinlikle hiçbir bilgi verilmemesi’ yönünde tehdit edildiği iddialar arasında.

Okulu kuran öğretmenlerin emekleri bir çırpıda yok sayıldı

İşlerine son verilen öğretmenlerin yeni kurulan bir okul için büyük emek harcadıkları, mesai ücreti olmaksızın gece gündüz çalıştıkları, velilerle ve öğrencilerle kurulan iletişim sayesinde okulun bu yıl öğrenci sayısını katlayarak attırdığı, ancak emeklerinin ‘ahlaki olmayan bir üslupla’ yok sayıldığı, okuldan gelen tehditler nedeni ile ise susmak zorunda kaldıkları iddia edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!