DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sinemia Türkiye’de 60’ın üzerinde işçi işten çıkarıldı

2014 yılında kurulan, abonelik sistemiyle kullanıcılara sinema bileti satan Sinemia Türkiye (Brandia Bilişim Teknolojileri) 26 Nisan’da 60’ın üzerinde işçiyi işten çıkardı.

Şirket sahipleri bir gece içerisinde işçilere önce 1000/1 hisse vererek istifa etmelerini söylemiş. Sonra şirketin %100’üne sahip olan ABD merkezli Sinemia Inc. Unvanlı şirketin 25.04.2019 tarihinde iflas kararı açıkladığını ve bu nedenle işçi sayısını düşürmek zorunda olduklarını ileterek 26.04.2019 tarihinde iş sözleşmesi fesih bildirimi yapmışlar. İşçilere ihbar ve kıdem tazminatlarını ödemeyeceklerini de sözlü olarak bildirmişler. Bu bildirimlerden yaklaşık iki hafta öncesinde işçilere “Aleyhte Konuşmama Anlaşması” adı altında bir belge imzalatılmış.

Patronların Ensesindeyiz Ağı ile iletişime geçen işçiler haklarını almak istediklerini, bunun için örgütlendiklerini ve her türlü hukuki yolu deneyeceklerini belirttiler.

Çalışanlar ayrıca Sinemia’nın altyapısının diğer şirketlere satıldığını ama şirketin temelde yaptığı işin devam ettiğini ve yaklaşık 2 ay önce şirketin SubGen adında yeni bir şirket kurduğunu aktardı. Sinemia çalışanları yeni kurulan şirketin ABD’de şirket içerisinde lansman yapıldığını ve Türkiye’de de kuruluşun kutlandığını bildirdiler.

İŞTEN ÇIKARMALAR YAPILMADAN BİR GÜN ÖNCE SİNEMİA RESMİ HESABI PAYLAŞIMI: BU BİR SOYGUNDUR

 

ÇALIŞANLARI SOYAN SİNEMİA, KULLANICILARI DA MAĞDUR EDİYOR

Bununla beraber Sinemia kullanıcılarının hem Türkiye hem de dünya çapında şikayetleri sosyal medyada giderek büyüyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kale Pratt&Whitney işçileri patron zorbalığını anlattı

İzmir Serbest Bölge’de faaliyet yürüten, F-35 uçak motoru parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi …

1
Yorum yazın

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hüseyin Mutlu Recent comment authors
  Kaydol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi
Hüseyin Mutlu

Merhaba,
Bu soygunculardsn paramızı nasıl alacağız bilgisi olan var mı?