13 Temmuz 2024, Cumartesi

Açıklama: Selçuk Semizoğlu’nun Ensesindeyiz

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun bir toplantıda yaptığı işçi düşmanı açıklamalarla ilgili Çanakkale Patronların Ensesindeyiz Ağı bir açıklama yayımladı. Açıklama şöyle:
Selçuk Semizoğlu’nun Ensesindeyiz
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası  2019 yılı mayıs ayı toplantısında konuşan Oda Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun basına yansıyan cümlelerinde işçi düşmanlığı akıyor.
Ondan elbette ekonomik krizde zenginliklerine nasıl zenginlik kattıklarını anlatmasını beklemiyoruz. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının asgari ücreti aştığı bir ülkenin “ileri geleni” olmasına rağmen vicdanın sızlamasını da beklemiyoruz. Asgari ücretten artık vergi alınmasın diyeceğini de düşünmedik.
“İleri gelenlerimizin” çok ileri gitmesi  artık her güne damgasını vuruyor.
Basına yansıyan cümlelerin neredeyse tamamını işçi düşmanlığını dışa vuruyor. Kamu emekçilerinin 2018 yılında 118 gün tatil yapmasından rahatsız olan Semizoğlu İŞKUR’a gelen iş taleplerinin kamuda istihdam edilmek istenmesini ise eleştiriyor.
Konu kâr ise çok zekiler, hak ve insanca yaşamak olunca pek sağır.
Kamu emekçilerinin 2018 yılındaki 118 günlük tatilinin 104 günü zaten hafta sonu tatilidir. Kamu emekçisinin günde 8 saat çalışmasını yeterli bulmayan Semizoğlu Kamunun, işadamlarımızın yerleştirmeye çalıştığı işveren standartları için kötü örnek oluşturduğunu ima ediyor olabilir mi? İş çevreleri adına vermeye çalıştığı mesaj, kamunun da özel sektör kadar güvencesiz ve kuralsız olması özlemidir.
İşçiler köleniz değildir maaşlarının düzenli yattığı, iş güvencesinin olduğu kamuda çalışmak istemeleri sizin sebep olduğunuz sömürü düzeninden kaynaklanmaktadır.
Doğtaş’ta geçtiğimiz yıllarda özlük haklarında iyileştirme istedikleri için Altı üstü bir kaç saat patronla görüşmek isteyen işçilerin kaçının işten atıldığından haberiniz var mı?
Üzerinden çok geçmedi Kale Seramik’te sendikalı oldukları için kapı önüne koyulan işçileri unuttunuz galiba.
Sahi İÇDAŞ’ta iş sağlığı ve güvenliği koşulları işçiler için sağlanıyor mu yılda kaç iş kazası oluyor bunların kaçı ölümle sonuçlanıyor?
Çanakkale’deki hangi firmalar kısa çalışma ödeneğine başvurarak işçinin işsizlik maaşından yararlanıyor araştırdınız mı?
Peki ya sizin işyerinizde işçilerin durumu nedir? Siz devlet teşviklerinden faydalanıp geminizi yürütmeye devam ederken işçinin gemisinin karaya oturduğundan haberdar mısınız?
Sigortasız işçi çalıştırıyor musunuz? Çalıştırdığınız işçilerin sigortalarını aldıkları maaş üzerinden mi yoksa asgari ücret üzerinden mi bildiriyorsunuz?
Önce bu soruların cevabını verin.
Bu soruların cevapları, işçilere sunulan insanca yaşam koşullarının eksikliğini, bezdirme politikaları ve kanunsuzlukları açığa vuracaktır.
Son olarak Türkiye’nin emekçileri açısından çok önemli gündemi olan kıdem tazminatının Fon’a devri sizin yüzünüzü güldürmüştü, bu sorular da siz nezdinde tüm patronların yüzünü biraz düşürsün.
 Biz patronların taleplerinin hepsinin yerine getirildiğini işçilerin ise elinde kalan son birikimi olan Kıdem tazminatına göz dikildiğini çok iyi biliyoruz ama buradan size ekmek çıkarmayacağız. Bir kale gibi duracağız patronların karşısında artık, Patronların Ensesindeyiz Ağı olarak Çanakkale’de patronların işçilere uyguladığı bezdirme, hak gaspı, sigortasız çalıştırma gibi kanunsuzlukları Çanakkale halkı ile paylaşmaktan çekinmeyecek, kıdem tazminatımıza dokundurtmayacağız.
İnsanca çalışma koşulları talebimizden vazgeçmeyeceğiz.
Çanakkale’de emekçilerin gözü kulağı sesi olacağız, bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!