DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Ukalife’ta Hak Gaspları Had Safhada

Patronların Ensesindeyiz İhbar hattına ulaşan bilgilere göre UKALİFE işyerinde çalışanların maaşları, kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma ücretleri ödenmiyor. Sorunlarını Patronların Ensesindeyiz ağıyla paylaşan işçiler, yaşadıklarını anlatı.

Patronların ensesindeyiz ağı ile iletişime geçen çok sayıda işçinin anlattıkları çarpıcı. İşçilerin maaşları ödenmiyor. Fazla mesai ücreti yatırılmıyor veya elden veriliyor. Ayrıca UKALİFE fazla mesaileri, resmi izin günü ücretlerini ödemediği gibi; zorunlu bireysel emeklilik primlerini de personelden kesmesine rağmen sisteme yatırmıyor.

İhbar hattımıza ulaşan bir çalışan işçilerin maaşları yatırılmazken UKALİFE sahibi Uğur Karabayır’ın ailesi ile birlikte lüks hayatına devam etmiş olduğunu belirtti.

PE ihbar hattına ulaşan bir başka çalışan ise işe başladığı günden itibaren Uğur Karabayır’ın sistematik hale gelen aşağılamalarına katlanmak zorunda kaldığını anlattı.

UKALİFE işyerinde çalışan başka bir işçi ise Uğur Karabayır’ın şirket bünyesinde ki bir çok çalışanı mağdur ettiğinden bahsederek işçilerin son maaşlarını, hak edilen ihbar ve kıdem tazminatlarının verilmediğini dile getiriyor.

Ayrıca UKALİFE’te çok sayıda eski çalışanın patrona dava açtığı bildiriliyor. Sektörde patronun bu sicili nedeniyle, çalıştıracak personel bulmakta zorluk çektiği de gelen bilgiler arasında. Patronun haklarını gasp ettiği çalışan sayısının 100’ün üzerine çıktığı belirtiliyor. UKALİFE’ın sahibi Uğur Karabayır’ın çalışanların bir kısmı ile arabulucu aracılığıyla yaptığı ödeme planı anlaşmalarına da uymadığı söyleniyor.

Yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren UKALİFE’a bağlı restoranlar arasında,  Akmerkez’de Martinez Restaurant, Arnavutkoy’de Hudson ve Akasya AVM’de Louie Restaurant bulunuyor.

Bu restoranlardan Hudson’da maaş ödemelerinde yaşanan gecikme nedeniyle, mutfağın kapalı olduğu bilgisi, PE Ağı’na iletildi. Yine restoranlarda yaşanan sıkıntıların hizmet ve yemek kalitesini olumsuz etkilediği bildiriliyor.

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür sanat emekçileri

PE Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı’ndan İl Kültür Müdürlükleri önünde eylem çağrısı

Pandemiyle beraber işsiz kalan kültür sanat emekçileri, yaşadıkları sorunlar için İstanbul ve Ankara’da İl Kültür …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x