13 Temmuz 2024, Cumartesi

Manisa Döktaş’ta işten çıkarmalar sürüyor

2018 yılında Güriş Grubu tarafından satın alınan Döktaş Dökümcülük’ün Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ana fabrikasında işten çıkarmalar devam ediyor. Geçtiğimiz Ekim ayında işverenin fabrikada yetkili sendika olan Türk Metal’in yerine, kendi kurduğu işyeri sendikası Tek Metal’i getirme girişimine karşı işçiler iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. İşverenin sonuçsuz kalan girişiminin ardından fabrika yönetimi çeşitli bahanelerle işçi çıkarmaya devam ediyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, yaşadıkları sürece dair açıklamalarda bulundu. Döküm sektöründe sinir sıkışması probleminin yaygın bir meslek hastalığı olduğunu belirten işçiler, bu hastalık nedeniyle birçok arkadaşlarının ameliyat olduğunu ve iş göremez hale geldiğini ifade ettiler. Son dönemde, bu ameliyatlar nedeniyle alınan raporların ve istirahatlerin işten çıkarmalar için bahane edildiğini ve birçok işçinin işlerine peyderpey son verildiğini dile getirdiler. İşveren tarafından iş akitleri, İş Kanunu’nun 25/II-h maddesi gerekçe gösterilerek fesh edilen işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı hakları da gasp ediliyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Orhangazi fabrikasında gerçekleşen iş cinayetiyle gündeme gelen Döktaş, işçi düşmanlığında hız kesmiyor. Bu işten çıkarmaların ve hak gasplarının şiddetini artırarak süreceğinin ve patronun esas amacının kendi sendikasını işyerine getirmek olduğunun altını çizen işçiler, gasp edilen haklarını geri almak için birleşmeye ve örgütlenmeye çağırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!