DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Akar Tekstil’de tehdit, mobbing

İzmir Çiğli AOSB’de bulunan, yaklaşık 1800 kişinin çalıştığı ve Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Deriteks Sendikası’nın örgütlü olduğu AKAR TEKSTİL A.Ş.’de tehdit ve mobbinge uğrayan bir işçi, Patronların Ensesindeyiz ihbar hattımıza konuştu.

Yaklaşık 8 yıldır ütücü olarak çalıştığı fabrikada sendikanın örgütlenme sürecinde başlayan ve sonrasında sistematik olarak devam eden mobbinge maruz kaldığını ifade eden tekstil işçisi, “Sendikanın aktif örgütleyicilerinden biriydim, bu süreçte bana ve birkaç işçi arkadaşımıza mobbing uygulanmaya başladı. Diğer işçi arkadaşımlarımı bana karşı kışkırtmaya çalıştılar, işçilerin benimle olan ilişkisini kesmeye çalıştılar. Bizler tekstilde çok düşük maaşlara çalışan insanlarız fazla mesaiye kaldığımızda geçimimizi zar zor karşılayacak maaşı ancak alabiliyoruz. Bunu bilen patron tarafı sendikanın örgütlenme sürecinde işlerin de yoğun olmasına rağmen, herkese mesai yazarken beni mesaiye bırakmadılar. Zorlandım ancak o süreci bir biçimde atlattım, borçlarım birikti. Evliyim ve 5 yaşında bir çocuğum var, fabrikadan aldığımız çıplak maaşın yetmesi mümkün değildi. Yine aynı süreçte herkese zam yapılırken bana ve benim etrafımda olan birkaç işçi arkadaşıma zam yapmadılar.” şeklinde konuştu.

SENDİKAYA RAĞMEN MOBBİNGE DEVAM ETTİLER

Sendika yetkiyi aldıktan sonra ise çalışma şartları bizim için daha da zorlaştı, zorla fazla mesai yaptırmak istediler. Kabul etmediğimiz için bir arkadaşımızı işten attılar. Ben de defalarca işten atılmakla tehdit edildim. Tezgahımın başında çalışırken patron bizzat kendisi gelip “seninle görüşeceğiz” diyerek kafa salladı, tezgahımın başında tehditlere maruz kaldım. Ben patronla görüşmek istemediğimde olumlu geri dönüş olmadı. Ben dava açmaya karar verdim. Tehdit beni tedirgin etmişti. Bunların üzerine fabrikanın çalıştığı büyük markalara şikayet mailleri attım, onlar meseleyle bizzat ilgileneceklerini ilettiler. Savcılığa da suç duyurusunda bulunacağımı öğrenince sendika temsilcileri üzerinden benimle görüşmek istediler. Sendika şube başkanı ile patronun odasında görüşmeye gittik. Sendika şube başkanı tehdit olayını bilmesine rağmen patronun odasında sessizce durdu, beni savcılığa başvurmaktan vazgeçirmeye çalıştı. Patron  sendika şube başkanının yanında beni istifaya zorladı. Artık dayanacak gücüm kalmadığı için haklı fesih yoluna gittim. Ben noterden ihtar çektikten sonra beni devamsızlıktan işten atma yoluna gittiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x