25 Mayıs 2024, Cumartesi

Hukuksuz olarak işten atılan taşeron işçisinden basın açıklaması

Cemal Bilgin hasta bakıcı olarak çalıştığı Çapa Tıp Fakültesi’nden yaklaşık iki yıl önce, 40 personelin zehirlenmesinin ardından hastane yönetimine “yemeklerde bakteri mi var” diye sorunca işten atılmıştı. İşe iade davasını kazanan Cemal Bilgin işe geri alınmadığı için bir süredir hastane önünde mücadelesini sürdürüyor. Dün de Çapa Tıp Fakültesi’nin önünde Patronların Ensesindeyiz ağının da katıldığı bir basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasında Cemal Bilgin “hukuk mücadelesini kazandığım halde işe iade edilmedim ama mücadeleme devam edeceğim.” Diyerek destek çağrısında bulundu. İşkur işçilerinin de destek verdiği eylemde bir İşkur işçisi “Kamu yararı altında İşkur tarafından işe alınmış kamu işçileriyiz. Beş ay 28 gün çalışıyoruz, işten çıkarılıyoruz. Çalışma Bakanı her yerde işsizlik oranı düştü diyor ama biz işsizliğe mahkum ediliyoruz. İşkur işçileri olarak devamlı iş istiyoruz. Bu mücadelemize devam edeceğiz. Devamlı iş bizim de hakkımız.”

Patronların Ensesindeyiz ağı adına okunan açıklamanın tam metni:

“Patronların Ensesindeyiz ağı “krize ve kriz fırsatçısı patronlara” karşı bir mücadele ağı olarak kurulduğu günden bugüne birçok hak gaspının, patron baskısının, sömürüsünün karşısında, mücadele eden işçilerin ise yanında olmaya devam etti. Burada Patronların Ensesindeyiz ağı olarak direnen Cemal Bilgin’in haklı mücadelesini destekliyor ve yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Kendisi işe iade edilene kadar da yanında olmaya devam edeceğiz.

Bugün, ağır kriz koşullarında işsiz kalan, ücretleri kesilen, pahalılığa karşı çaresiz kalan milyonların yapması gereken, yan yana gelmek bir arada olmak ve hakkını almak için mücadele etmektir. İşçilerin  mücadelesinin başarısı örgütlenerek ve patronlara karşısına çıkarak gerçekleşecektir. Patronların Ensesindeyiz ağı da mücadele eden işçilerin yanında olmaya devam edecektir.

Kriz dedikleri patronları vurmuyor, kriz dedikleri işe iade davasını kazanıp işe geri dönemeyen Cemal Bilgin’i ve milyonlarca emekçiyi vuruyor. Onlar zenginleşmeye devam ediyorlar. Çünkü bugün kriz koşullarında patronlar örgütlü ve güçlüler. Emekçiler de bugün örgütlü ve birlikte hareket edebilir hale gelmeliler. Patronların Ensesindeyiz ağı emekçileri örgütlenmeye, ağımızı güçlendirmeye çağırıyor. Bunun çağrısını buradan da yapmış olalım. Emekçiler patronların ensesinde olmaya devam ettikçe güçlenecekler.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!