DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

BSH’ta işçiler Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda buluşuyor

BSH Çorlu Çerkezköy fabrikasında çalışan işçilerle fabrikada yaşadıkları sorunları, ekonomik krizin yansımalarını, patronların kriz fırsatçılığına karşı yapılabilecekleri konuştuk.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’yla buluşan işçiler, krizle birlikte fabrikada başlayan huzursuzluğu, sendikanın patron yanlısı tutumunu ve bu gidişe dur demek için yan yana gelmeye, birlikte hareket etmeye başladıklarını anlattı.

-BSH, bölgenin en büyük fabrikalarından biri. Üretimi ile övünen BSH için, içeride işçilerin durumu nasıl?

BSH’ın üretimi ile övünmesi çok normal. Çünkü fabrikanın içinde o üretim; saniye aksamasın diye müthiş bir baskı yapılıyor. Her işçiye belli bir üretim sayısı veriliyor ve o üretim sayısını karşılayamazsanız ustabaşıların baskısı ile karşılaşıyorsunuz. Hani, “Nefes aldırmıyorlar” denir ya tam olarak durum bu… İşveren, üretimi arttırmak için yıl içinde “bonus” hedefler koyuyor, eğer bu “bonus” hedefler tutmazsa haksız bir biçimde primlerimizi kesiyorlar. Zaten ay içinde gerçekleştirmemiz gereken hedefler oluyor, bir de bunlara “bonus hedef”adı altında yenileri ekleniyor. Primlerimizi kesmek için mazeret arıyorlar adeta. Üretim, makina arızası sebebi ile durduysa bile işçiye nefes aldırmıyorlar. Yerleri süpürmek, gereksiz eşyaları toplamak gibi görev alanımıza girmeyen işleri yaptırıyorlar.

-Oysa BSH, Çorlu–Çerkezköy bölgesinde diğer fabrikalara göre görece daha iyi olarak biliniyor. Sanırım durum pek öyle değil?

BSH genelde üretimi yoğun olan bir yer. İşverenin işleri iyi gittiği için maaşlarda bir aksama olmuyor. Maaş vermeyen birçok işveren örneği olunca sanki maaşı düzenli almak anormal, diğeri normal gibi olmaya başlıyor. Oysa zaten maaşları düzenli almak bizim en doğal hakkımız. Tabii bu iyi giden üretim, biz işçilerin robot gibi çalıştırılması sayesinde oluyor! Bu robot gibi çalışmadan dolayı birçok arkadaşımız stresten çok ciddi hastalıklar geçirdi. BSH işçileri arasında stres sebebi ile işten çıkmalar olağanlaşmış durumda…

-Bu sorunlara karşı sendika neler yapıyor?

Türk Metal sendikası, sadece patronun çıkarı ve kendi koltuklarının keyfini süren insanlardan oluşuyor. Sendika, daha işyeri temsilcilerinden başlayarak, işçinin hak arama taleplerinin önünü kesmek için var. İşçinin aidatları ile lüks araçlara bindikleri yetmiyormuş gibi, metal direnişleri; BSH sıçramasın diye 8 ay boyunca işverenin vermediği 600 TL civarı zammı işçiye “yardım” adı altında dağıtmış bir sendika var ortada. Yani, işçi patrona kızmasın diye kendi kasasından bütçe ayıran zihniyet, işçi için ne yapabilir? Sendika, göstermelik olarak mesai başlangıçlarında 10 dakika iş bırakma kararı aldı. Fakat kalan sürede içeride öyle bir baskı vardı ki, günlük olarak hiçbir üretim aksamadı. Buna itiraz edenler, sendikanın işverene fısıldamaları ile başka departmanlara kaydırıldılar.

-Yaşanan ekonomik kriz, fabrikayı etkiledi mi?

Üretimi çok etkilemedi, fakat işveren şimdiden tedbir almaya başladı. Dertleri, kazanılmış haklarımıza fırsattan istifade göz dikmek. Bunların dedikodusu işçilerin arasında en büyük gündem… İşten çıkarma gündemi şu an fabrikada konuşulur durumda. İşveren, eğitimlerde ikram edilen kuru pastayı bile “tasarruf” adı altında kaldırdı. Kuru pasta bütçe için hiçbir şey, ama aslında işçilere, “bakın her şeyinizi kısmak zorundayız” mesajı veriyorlar.

-Geleceğe yönelik BSH işçileri olarak ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Vallahi birlikte hareket etmeyince bizi yuttukları ortada… Şu an az sayıda olsak da fabrika içinde yan yana geliyoruz. Haklarımızı savunmak için, “birlikte ne yaparız” diye konuşuyoruz. Bu süreçte “Patronların Ensesindeyiz” ağı ile tanıştık. Başka fabrikalarda benzer sorunları yaşayan arkadaşlarla bir araya geldik. Bu yan yana gelişleri çoğaltıp, emeğimize yapılan saldırılara karşı mücadele etmek istiyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x