Anı Tur’da stajyerler de haklarını alıyor

Ticari hayatı hileli iflaslar ve haksız işten çıkarmalarla dolu patron Veli Çilsal’dan gasp edilen hakkını geri alanlara, Anı Tur’un günde 16 saat çalıştırıp haklarını ödemeden yolcu ettiği meslek liseli stajyerler de katıldı.

Eylül ayında hakları ödenmeden işten çıkarılan işçilerin başlattığı direnişle gündeme gelen Anı Tur’da, direnişçi işçilerin ardından Patronların Ensesindeyiz Ağı’yla iletişim kuran liseli stajyerlerin de alacaklarının önemli bölümü ödendi.

Yıllarca hileli iflaslarla ve haksız işten çıkarmalarla ticari hayatını sürdüren patron Veli Çilsal, işçilerin bu sefer sessiz kalmak yerine bir araya gelmesi sonucunda bu adımı atmak zorunda kaldı.

Anı Tur işçileri PE ağının çağrıcıları arasındaydı

Eylül ayında merkez ofiste alacakları ödenmeden işten çıkarılan işçiler, TKP ve soL haber sitesiyle iletişime geçmiş, iki haftalık direnişin ardından tüm gün süren görüşmelerle işçilerin hakları ödenmişti. Patronların Ensesindeyiz Ağı’nın da çağrıcılarından olan Anı Tur işçilerinin verdiği mücadele, şirketten haklarını alamayan diğer işçilere örnek oldu.

Liseli stajyerler bir araya geldi

Anı Tur’da günde 16 saate varan sürelerde, beş ay boyunca neredeyse hiç izin kullanmadan çalıştırılan liseli stajyerler, bir araya gelerek PE Ağı’yla iletişime geçti. Liselilerin maruz kaldığı ağır sömürü koşulları yaptıkları açıklama ve röportajlarla kamuoyuna duyuruldu. PE yetkilileri, çocuk işçi nitelemesine sahip gençlerin okulları ve aileleriyle de iletişime geçerek liselilerin alacakları konusunda şirketle görüştü. Liselilerin bir araya gelmesi ve yapılan görüşmeler neticesinde, meslek liselerinden hakları ödenmeyen onlarca liselinin alacaklarının önemli bölümü şirket tarafından hesaplarına yatırıldı.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TKP’den ‘Soma’ açıklaması: Yaşam hakkı için bu düzeni değiştireceğiz!

Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın tutuklu sanığı patron Can Gürkan dün mahkeme kararıyla tahliye edilirken, maden …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir