DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Flormar işçileriyle dayanışma gecesi Gebze’de yapıldı

Petrol–İş sendikası ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi direnişleri 160 günü devirmiş olan Flormar işçileriyle dayanışma amaçlı bir gece düzenledi. Geceye ev sahipliği yapansa işçi ve emekçi halk oldu. Cargill’den, BMS Metal’den, Üçüncü Havalimanı İnşaatı’ndan, Anı Tur direnişinden işçilerle, banka çalışanları, belediye işçileri, işçi avukatlar, neredeyse her sektörden emekçiler buluştu.

Flormar direnişinde önemli bir eşik aşıldı geçen hafta. Direnişçi işçiler ve dostları Gebze’de buluştu, duygu ve düşüncelerini paylaştı, kararlılıklarını tazeledi. Gecede Flormar işçilerinin coşkusu görülmeye değerdi.

Buluşma, direnişin 162. gününe denk geldi. 23 Ekim’de Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve Petrol-İş sendikasının birlikte düzenlediği gecede izdiham vardı. Kalabalık salona sığmadı, sokağa taştı. Geceye katılan, salonda yer boşaldıkça içeri giren, dayanışmasını gösterip evine dönenlerle birlikte binlerce kişi Flormar direnişinin coşkusunu paylaştı. Flormar işçilerinin direnme kararlılığı ve coşkusu geceye şeklini verirken yapılan konuşmalarda, söylenen şarkılarda, salonda atılan sloganlarda işçi sınıfının birliği ve birleşik gücü vurgulanıyordu.
Enver Aysever’in sunuculuğunu yaptığı gecede, Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, Flormar işçisi Ufuk, Cargill işçisi Suat, Greif işçisi Günnur, Flormar işçisi Nurhan ve oyuncu Orhan Aydın konuştu.
Flormar işçilerinden Ayla Fidan’ın söylediği türküye tüm salon eşlik etti.

Çok sayıda aydın ve sanatçı Flormar işçileriyle kaydettiği dayanışma mesajları izlendi. IBM Türkiye çalışanları, Gayrettepe plaza çalışanları, Beşiktaş Belediye Çağrı Merkezi çalışanları, Gayrettepe Levent işçi avukatlar ve Ford Otosan emekçileri geceye dayanışma duygularını gönderdi.
Serap Yağız, Kerem Aktan, Emin İgüs, Nejat Yavaşoğulları, Dengin Ceyhan ve Teoman Kumbaracıbaşı dayanışma gecesine ezgileriyle katıldı. Tiyatrocu Ender Yiğit de sahneden ses veren sanatçılar arasındaydı.
Gecenin bir renkli siması çalışmaya karşı olmasına karşın direnişin destekçisi olan Mandıra Filozofu’ydu. Müfit Can Saçıntı konuşmasıyla salonu kahkahalara boğdu.
Yapıcılar grubu, daha önce Flormar işçileriyle klibini çektikleri “İkimiz” adlı şarkıyı sahnede Flormar işçileriyle birlikte seslendirdi.

Türkiye Komünist Partisi İstanbul ve Kocaeli örgütleri de gece öncesinde Flormar işçilerine seslenen bir dayanışma mesajı yayınladı.

Geceden geriye direnişin güzelleştirdiği dirençli işçilerin akıllara kazınan yüzleri kaldı.
soL Haber sitesinde yayımlanan fotogaleriye buradan ulaşabilirsiniz

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir DEÜ hastanesi emekçileri: Sağlık emekçilerinin izin hakkı gasp edilemez!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, çalışanların geçmiş yıla ait izinlerini iptal etti. Hastanede emekçilerin yaşadığı …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x