13 Temmuz 2024, Cumartesi

Muğla’da kuru yük limanında iş cinayeti

Muğla Milas ilçesinin Güllük mahallesinde yer alan kuru yük limanında bir iş cinayeti gerçekleşti.

11 Haziran saat 03:00 civarında meydana gelen iş cinayeti Ocean-S isimli ticari geminin vincinin kırılarak devrilmesiyle oldu ve operatör Mehmet Şah Ece hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden Mehmet Şah Ece’nin liman çalışanı olduğu, geminin vincinin kusurlu olmasından dolayı vince çıkmak istemediği ancak liman yönetimi tarafından vince çıkmaya zorlandığı öğrenildi. Çalışma arkadaşlarının ve yakınlarının verdiği bilgiye göre Mehmet Şah Ece zorla çıkarıldığı vincin içerisinden vincin bakımsız olduğunu gösteren videolar çekti.

Olay anlatımları ve kaza yeri fotoğrafları Patronların Ensesindeyiz uzmanlarınca incelendiğinde vincin moment kontrol sistemlerinde sorun olabileceği, böyle bir vincin kırılmasının ancak bu sistemler olmadığında mümkün olduğu ifade edildi. Savcılığın yaptığı ilk incelemeler sonrası geminin %30 kusurlu bulunduğu, kusurun çoğunluğunun kullanıcı hatasına bağlı olduğu ifade edildi. Soruşturma evraklarındaki bu ifadelere Mehmet Şah Ece’nin ailesi ve avukatı tarafından hukuken itiraz edilirken, gemi limandan apar topar yollandı.

Patronların Ensesindeyiz olarak, işçinin zorla çalıştırılarak ölümüne neden olayın sorumlularından hesap sormak için olayın takipçisi olacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!