13 Temmuz 2024, Cumartesi

15-16 Haziran: Gücümüz birliğimizden gelir

Bundan 54 yıl önce yüz binlerce işçi örgütlü gücüyle sokaklara dökülerek Meclis’te oynanan oyunu bozdu.  İşçi sendikalarını teslim almak için hazırlanmış bir yasa taslağı iki gün boyunca sokakları dolduran işçilerin eyleminin işaret fişeğini yaktığı bir dizi mücadele sonucunda geri çekildi.

Türkiye’de emeğiyle geçinmeye çalışan milyonlar, üzerinden yarım asırdan fazla bir zaman geçmesine rağmen bugün için yol göstericiliğini koruyan büyük işçi kalkışmasını ağır sömürü koşulları altında karşılıyor. İçinden geçtiğimiz süreç patron sınıfının, büyük bir fırsatçılıkla emekçilerin tarihsel kazanımlarını hedef aldığı bir boyut kazandı. İktidarda olduğu sürece patron sınıfına hizmet etmekten geri durmayan AKP; sendikal hak ve özgürlükler, grev hakkı ve kıdem tazminatı gibi işçi sınıfının tarihsel, siyasal ve ekonomik birçok kazanımlarına durmaksızın saldırıya devam ediyor.

15-16 Haziran büyük işçi direnişi, 54. yıl dönümünde işçi sınıfının hafızasında var olmaya devam ediyor.  Aradan geçen 54 yılda Türkiye işçi sınıfı büyüdü, güçlendi. Bu ülkede, işçilerin güç birliği yapıp “olmayacak” dediği bir şeyi kimse olduramaz. İşçiler örgütlü hareket ettiğinde bu ülkede her şey durur. Fabrikalarda, işyerlerinde, plazalarda, kısacası tüm sektörlerde işçinin hakkını koruması ve yeni haklar elde etmesinin tek yolu örgütlülükten ve mücadeleden geçiyor.

Patronların Ensesindeyiz, 15-16 Haziran işçi kalkışmasının 54. yıldönümünde tüm işçileri hakları için bir araya gelmeye, dayanışmaya ve mücadeleye çağırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!