21 Haziran 2024, Cuma

Gemlik Serbest Bölge bünyesindeki Borusan Lojistik’e ait Borusan Port’ta çalışan ve Liman İş Sendikası’nda örgütlenen işçiler bir kez daha patron saldırısı ile karşı karşıya.

Anayasal örgütlenme haklarını kullanarak sendikalı olmaya başlayan işçiler Mart ayında 4 öncü işçinin işten çıkarılmasıyla limanda iş bırakma eylemi örgütlemişti.

İşçilerin talepleri ise şu şekilde olmuştu:

  • İşten atılan 4 işçi geri alınacak
  • Sendikalı olan işçilere baskı yapılmayacak
  • Sendikalı olduğu için kimse işten atılmayacak
  • Direniş boyunca çalışılmayan sürelerin ücretleri ödenecek
  • Ücret ve SGK ödemelerinde kesinti yapılmayacak
  • Yasal prosedürler başlatılacak

Dört gün başarıyla süren direniş sonucu Borusan Lojistik işçilerin tüm taleplerini kabul etmişti.

Patron rahat durmuyor

 Borusan Lojistik patronu işçilerin kazanımı karşısında rahat durmadı. İlerleyen günlerde yeni manevralar peşinde olan Borusan Lojistik, önce 27 işçiyi ücretsiz izne çıkarma kararı aldı. İşçilerin buna tepki göstermesi üzere bu kez “idari izinli” sayılacaklarını açıkladı.

Ardından ise mart ayında yaşanan direnişte yer aldıkları gerekçesi ile 122 Borusan Port işçisi hakkında savcılığıa suç duyurusunda bulundu.

İşçiler boyun eğmiyor

 Patronun saldırılarına karşı bugün Gemlik Borusan Port önünde buluşan işçiler ise boyun eğmeyeceklerini haykırıyor. Liman önünde işçiler adına açıklama yapan Liman-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Musa Kizir, işçilerin yalnız Anayasal haklarını kullandıklarını ancak patronun tüm eylemlerinin hukuksuzluğa dayandığını söyledi.

Sık sık sloganlarla kesilen konuşmasında Liman-İş Sendikası’nın işçilerin talebiyle örgütlendiğini, gücünü işçilerden aldığını ve işçiler direndiği sürece hep yanlarında olacaklarını ifade etti.

Açıklamanın ardından özel güvenliğin kurduğu zincirin önünde toplanan işçiler sloganlar atarak kararlılıklarını gösterdi ve Borusan Lojistik’in tavrının değişmemesi halinde önümüzdeki hafta eylemlerini İstanbul’a ve Borusan Lojistik’in merkezine taşıyacaklarını açıkladı.

Patronların Ensesindeyiz olarak  Anayasal hakkını kullanarak sendikalı olan işçilerin haklı mücadelelerinin yanında olduğumuzu bildiriyoruz. İşçilere karşı yapılan baskılar bir an önce son bulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!