25 Mayıs 2024, Cumartesi

Patronlar işçileri 1 Mayıs’ta çalışmaya zorlayamaz

1 Mayıs Uluslararası Emek ve Dayanışma Günü, çalışanların birlik ve dayanışma içerisinde olması amacıyla yasal olarak genel tatil ilan edilmiştir. Amacına uygun olarak birlik ve dayanışma içerisinde olmak ve meydanlarda 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen emekçiler engellenemez. İşçilerin onayını almadan, 1 Mayıs’a katılımı engelleyen ve işyerinde çalışmaya zorlayan patronlar yasalara aykırı hareket etmiş olacaktır. İş Kanunu’na göre genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağının toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleriyle kararlaştırılacağı, sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçilerin onayının alınmasının gerekli olduğu belirtilmektedir.

1 Mayıs’ta işçiler, birlik ve dayanışma içerisinde meydanlarda sınıf kardeşleriyle yan yana olmalıdır. Esas olan budur. Aksi yönde davranan ve işçinin onayı olmadan zorla 1 Mayıs’ta çalışma yaptıran patronları uyarıyoruz:

Patronların Ensesindeyiz, 1 Mayıs’ta kanuna uygun hareket etmeyerek suç işleyen patronların ensesinde olacak!

İşçi kardeşlerimize sesleniyoruz:

Kanunda yazıldığı biçimde sizden onay almadan emeğin birlik ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta sizi çalışmaya zorlayan patronları Patronların Ensesindeyiz’e bildirin, gelin emek düşmanı tüm şirketleri ifşa edelim.

Patronların Ensesindeyiz’e aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden ya da

0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!