25 Mayıs 2024, Cumartesi

Yenimahalle Belediyesi’nde sosyal haklarda kesinti

Belediyelerde çalışan memurlara, toplu iş sözleşmesinde belirlenen oranda ödenen “sosyal denge tazminatı” Yenimahalle Belediyesi’nde ödenmiyor. Enflasyonla mücadele veren kamu emekçileri için önemli bir sosyal hak olan denge tazminatı, kanunlar çerçevesinde belirlenerek uygulanmakta.

Patronların Ensesindeyiz’e gelen ihbara göre Ankara Yenimahalle Belediyesi’nde iki aydır keyfi olarak sosyal denge tazminatı ödenmiyor.

İşçiler; “İki aydır sosyal denge tazminatı maaşlara yansıtılmıyor, ondan önce de yarısı ödendi. Daha önce bize geçmişe dönük 15 günlük ödemenin yapılacağı söylenmesine rağmen ödemeler maaşlarımıza yansıtılmadı” bilgisini verdi. Sözleşmenin ne zaman imzalanacağı halen belirsiz, kurum yetkililerinden bu konuda net bir açıklama yapılmıyor.

Geçtiğimiz günlerde benzer bir gündem Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde de yaşanmıştı, işçilerin tepkisi üzerine sorunlar kısmen giderilmişti.

Maaşlarda yaşanan kesintiye tepki gösteren Yenimahalle Belediyesi emekçileri ödemelerin eksiksiz olarak derhal yatırılmasını talep ediyor.

pe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!