25 Mayıs 2024, Cumartesi

1 Mayıs’ta Hesap Sormaya, Meydanlara!

Halkımız Türkiye tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir yoksullaşma ile mücadele ederken, ülkedeki bir avuç asalak patron ise kârına kâr katmaya devam ediyor. Bu ülkeyi var edenlerin emeği üzerinde tepinenler, hayat pahalılığıyla ve geçim derdiyle boğuşan halka sabır telkin etmekten başka bir şey yapmıyor.

Öte yandan yaşanan eşitsizliğe, çürümeye, yoksulluğa karşı işçiler fabrikalarda, depolarda, tersanelerde, tekstil atölyelerinde daha iyi çalışma ve yaşam koşulları için iş bırakıyor, hakları için eylemler yapıyor, umudu büyütüyor.

Emeğe saldırının farklı bir boyut kazanacağı bir döneme girdiğimizi biliyoruz. Siyasi iktidar “seçimsiz” dört yıl boyunca, işçi sınıfının örgütsüzlüğünü fırsat bilerek kemer sıkma politikalarını halka dayatmaya devam edecek.  Daha geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanı Temmuz ayında asgari ücrete yılda iki kere zam döneminin bittiğini ilan etti bile.

İşte böylesi bir dönemde ülkemiz, sömürücüler ile sömürülenler; fatura ödemek zorunda olanlar ile elektriği, gazı, suyu satanlar; madende göçük altında kalanlarla maden patronları; eşit bir yaşam isteyenlerle eşitsizlikten beslenenler; depremde enkaz altında kalanlar ile yurt dışında tatil yapan asalaklar olarak ayrılıyor. Bu büyük bir eşitsizliktir. Eşitsizlikten beslenen bu düzen yıkılmalıdır.

2024 1 Mayıs’ında emekçiler bu ülkenin asıl sahibinin kim olduğunu gösterecek.

Sesimiz başta Taksim olmak üzere tüm kent meydanlarında, her mahallede, her evde yankılanacak.

Bizi düşük ücretlerle uzun saatler boyunca çalıştıranlardan, işyerlerinde, fabrikalarda, madenlerde hiçbir önlem almadan çalıştırıp sonunda da “kader” diyenlerden, yoksulluğa mahkûm edip depreme dayanıksız kutu gibi evlerde göz göre göre ölüme gönderen bu düzenden hesap soracağız!

İnsanca yaşamak, yarınlara umutla bakabilmek için emek düşmanı bu düzeni devirmek bizim ellerimizde.

Patronların Ensesindeyiz ülkedeki tüm işçi ve emekçileri alanlarda sesini yükseltmeye, TKP saflarında eşitlik ve özgürlük bayrağı altında birlik olmaya çağırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!