25 Mayıs 2024, Cumartesi

İzmir PEEDA’dan İZSU önünde basın açıklaması

İzmir Patronların Ensesindeyiz Emekli Dayanışma Ağı imza metnine destek veren İzmirli emeklilerle birlikte bugün İZSU Genel Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirerek taleplerini kamuoyuna duyurdu:

“Bizler İzmir’de yaşam mücadelesi veren emeklileriz. Onlarca yıl çalışıp ülkesi için alınteri döken, gecesini gündüzüne katıp emek veren emekçileriz.

Çalışırken maaşlarımızdan kesilen primler karşılığı hakettiğimiz emekli maaşlarımızı bizim hakkımız değilmiş gibi gösterenler, patronların sömürü düzenine tek bir ses dahi çıkartmamaktadırlar. Parası olmadığı için evinden dışarıya çıkamayan, faturalarını ve ev kirasını ödemekte zorlanan, sağlık hakkından doğru düzgün yararlanamayan yani sadece yaşamaya çalışan biz emekliler, bize reva gösterilen bu durumu kabul etmiyoruz!

Yakın zamanda bir yerel seçim süreci yaşadık. Ülkedeki milyonlarca emekli sandığa gidip oylarımızı kullandık. CHP ülkedeki mevcut sorunlara tepki olarak aldığı oylarla ilk defa AKP den yüksek oy aldı. Fakat mücadele etmediğimiz, haklarımıza karşı saldırılara karşı direnç oluşturmadığımız taktirde, yaşam şartlarımızda herhangi bir değişikliğin olmayacağını biliyoruz. Yerel seçimlerde ortaya çıkan yalancı baharı kabul etmiyoruz. Şimdi çeşitli siyasetçiler ülkenin kurtuluşu olarak 2028’deki seçimi hedef göstermeye başladı bile. O güne kadar da emekliyi açlığa mahkum etmekte hiçbir sakınca görmüyorlar.

İzmir Emekli Dayanışma Ağı olarak seçimlerden önce imza kampanyası başlatmıştık. Taleplerimizi içeren metni tüm emeklilere ulaştırmaya gayret gösterdik. Bu taleplerimizin biri de emeklilerin su faturalarının en az %50 indirimli olmasıdır. Yeni seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay seçimden önce emeklilere su faturalarında %50 indirim uygulanacağı sözünü vermişti. Geçtiğimiz günlerde belediye meclisinde “ihtiyaç sahibi olan” emeklilere “emekli dayanışma kartı” verileceği, bu kartla birlikte bahsedilen indirimin gerçekleşeceği konuları gündeme geldi. Kamuoyuna yansıyan tartışmalara göre uygulamadan yararlanabilecek emeklilerin oturdukları evin kira olması ve hanede tek maaş geliri olması öngörülmektedir. Üstelik düzenleme yalnızca 65 yaş üstü emeklileri kapsamaktadır! Buradan soruyoruz:Geçinemediği için çalışmak zorunda olan emekliler ihtiyaç sahibi değil mi? Bin bir zorlukla iki göz ev alabilen emekliler geçim sıkıntısı çekmiyorlar mı? Neye göre belirleniyor bizim ihtiyacımız?

Hükümet tarafı da hiç farklı değil. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı temmuz ayında emeklilere zam yapılmayacağını söylerken, milletvekillerine 43 bin lira zam yapılacağını öğrendik. Patronlar sermayelerini katbekat büyütürken bizlere açlığı reva görenler bizlerin örgütsüzlüğüne güveniyorlar.

Ama yok öyle yağma! 2024 yılını emekliler yılı ilan edip bizleri kandırmanıza da seçim dönemlerinde bizim üzerimizden yaptığınız şovlara da karnımız tok. Verilen sözlerin ve taleplerimizin yerine getirilmesi için takipte olduğumuzu buradan bildirmek istiyoruz. Ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden taleplerimizi yineliyoruz.

  • İnsanca bir düzende tüm yurttaşlar için ücretsiz ulaşım haktır. İzmir’de emekliler ulaşıma fahiş fiyatlar ödemektedir. İzmir’de ulaşım tüm emekliler için ücretsiz olmalıdır.
  • 2024 bütçesiyle yapılan %15 zamla birlikte su faturası yükü emekliler için kaldırılamayacak noktaya gelmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi yaş ve kapsam gözetmeksizin su faturalarında emekliler için en az yüzde elli indirim sağlamalıdır.

Bu taleplerimizin sağlanması için örgütlü mücadelemize ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni patron zihniyetiyle yönetenlerin ensesinde olmaya devam edeceğiz.

Basın açıklamamıza katılan basın mensuplarına ve emekli arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!