25 Mayıs 2024, Cumartesi

Asgari ücret dayatması kabul edilemez

TÜSİAD seçimlerden önce “yapısal reform” güzellemeleriyle, “ücret artışları enflasyonu tetikliyor” masallarına yaslanarak kemerlerin daha fazla sıkılacağı mesajını vermişti. Bugün emekçilere dönük saldırının şiddetleneceğinin bir sinyali daha verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Temmuz ayında asgari ücrete zam yapmayı düşünmediklerini açıkladı.

Yalnızca son birkaç ayda bile yoksulluk ve pahalılık çarpıcı bir artış göstermişken, ücret ortalamaları asgari ücret seviyesine çekilmişken, asgari ücret daha şimdiden açlık sınırına gerilemişken, milyonlarca emekli 10 bin TL maaşla açlığa terk edilmişken, her geçen gün yeni bir zam haberine gözümüzü açıyorken, patronlar yeni bir ‘normal’ yaratmaya çalışıyorlar.

Bu yeni ‘normal’ “aman Şimşek politikalarına zeval gelmesin” diye düşünüp ağzının suyu akan sermaye sınıfının hükümet ile kol kola girerek hayata geçirmeye çalıştığı alçakça bir plandır!

Yoksulluğun, pahalılığın ve işsizliğin daha fazla artacağı, sermaye sınıfına alın terimizden daha fazla kaynak aktarılacağı, emeğe saldırının daha da şiddetleneceği yeni bir döneme giriyoruz.

Seçim öncesinde ihtiyatlı giden hükümet ve patron cephesinin bundan sonra arsızlaşacağını iyi biliyoruz. Biliyoruz ki bu dönemi fırsat bilen patronların hiçbiri işyerlerinde zam gündemi dahi açmayacak. Biliyoruz ki önümüzdeki süreçte kamu hizmetlerine daha az kaynak ayrılacak, işsizlik fonu patronlara yağmalatılacak, esnek ve güvencesiz çalışmanın gazına daha fazla basılacak.

Patronların planı belli: Emeğimize, ekmeğimize daha da iştahla çökmek istiyorlar.

Bu saldırıyı püskürtmek mümkün!

Fabrikada, şantiyelerde, atölyelerde, mağazalarda sömürülen milyonlarca işçi kardeşimize çağrımızdır:

‘’Gün, yan yana gelme, onların yeni düzenini ‘reddetme’ günüdür!

Seçimlerde vaat edilen yalancı baharı, kendi ellerimize gerçeğe çevireceğimizi gösterme günüdür!

Gelin bu pervasızlığa karşı omuz omuza mücadele verelim, örgütlenelim ve emekçilerin de bir planı olduğunu onlara gösterelim.’’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!