19 Mayıs 2024, Pazar

İşçilerin örgütlenme hakkını tanımayan IFFCO yöneticileri ifadeye çağrıldı

Sendikalılaştıkları için işten çıkarılan IFFCO işçilerinin direnişi, 43. gününde devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde direnişteki işçiler, Patronların Ensesindeyiz avukatlarıyla birlikte, patronun sendikalılaşan işçileri fişlediğini gösterir belgeleri savcılığa teslim etmiş, suç duyurusunda bulunmuştu.

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi ile kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde kaydedilmesi suçları kapsamında yürütülen soruşturmada aşama kaydedildi ve Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında IFFCO müdürlerinin ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

IFFCO’da müdür pozisyonunda çalışan 3 kişinin Çiğli Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdikleri öğrenildi. Soruşturmanın sürdüğü belirtiliyor.

IFFCO patronu fişleme iddialarının yanı sıra sendikalaşma sürecini baltalamak için her türlü usulsüzlüğü yapıyor. İşçilerin bir kısmı esas işi yapmalarına rağmen taşeron şirketler üzerinden çalıştırılıyor. Aynı işi yapan işçiler farklı iş kollarıyla SGK’ya bildiriliyor, böylelikle gıda iş kolunda çalışan işçi sayısı düşük gösteriliyor.

IFFCO işçisinin örgütlenme hakkını gasp etmeye çalışan patronun ensesinde olmaya devam edeceğiz.

pe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!