25 Mayıs 2024, Cumartesi

Grevde olan Lezita işçilerinden eylem 

Turgutlu Belediyesinden ana caddeye kadar olan kısmı kapatarak yürüyüşe geçen Öz Gıda İş sendikası üyesi grevci işçiler, Karpuz Kaldıran Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yürüyüşe TKP, Patronların Ensesindeyiz, sendikada örgütlendiği için işten atılan ve greve geçen İFFCO işçileri, TİP, EMEP ve DİP de katıldı.

Basın açıklaması adına söz alan Lezita İşçisi Emine Kırmızıaslan şunları belirtti:

“2021 yılından bu zamana kadar süren mücadelemiz sonucu, anayasal hakkımız olan sendikalaşma hakkımızı kullanmak istedik. 

Buna rağmen maalesef patron tarafı aynı iyi niyeti göstermeyerek anayasal hakkımızı engellemeye çalıştı. Bizleri tehdit etti, onlarca arkadaşımızı iftira atarak işinden etti. Bu süreçteki tüm hukuk mücadelelerini sendikamızla birlikte kazanmamıza rağmen sendikayı yok saydı. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi bir de Hintli işçileri getirdi. Bizim Hintli gariban işçilerle derdimiz yok. Ancak bölge halkına ihanet eden, bölge halkıyla dalga geçen Genel Müdür Mesut Ergül’le derdimiz çok.

Üretimin sekteye uğradığını, grevimizin başarılı olduğunu aramıza katılmak isteyen ancak tehdit ve şantajla zorla çalıştırılan arkadaşlarımızdan biliyoruz. Biz mücadelemizde kararlıyız, bizi görmezden gelenler şimdi üretime geri dönmemiz için yalvarıyor. Bir taraftan da basına grevin başarısız olduğuna dair yalan haberler geçiyorlar. Fabrika müdürü kurduğu bozuk düzen devam etsin diye sendikayı engellemeye çalışıyor. Kendisi 10 bin dolar maaş alırken işçi asgari ücret almaya devam etsin diye elinden geleni yapıyor. Sendikayı kötülüyor, yalanlar söylüyor, tehditler savuruyor, olmadık hakaretler ediyor. Bu beceriksiz yönetici takımından fabrikamızı kurtaracağız. Sendikamızla birlikte fabrikaya girecek, fabrikamıza zarar veren herkesi temizleyeceğiz. Bizim tek isteğimiz anayasal hakkımızı kullanmak ve toplu iş sözleşmesini yaparak sendikalı bir iş ortamında çalışmak. Müdür ve yönetici takımı ise hakkını arayan işçi olmasın, kölelik düzeni ve saltanatları devam etsin istiyor. Buna asla izin vermeyeceğiz, kendi ellerimizle var ettiğimiz fabrikamızı bir grup asalağa yedirtmeyeceğiz. Bu zamana kadar büyüttüğümüz ve var ettiğimiz bu fabrikadan hak ettiğimiz payı alacağız.  Patronlar bizim sayemizde zenginleşmeye devam ederken işçinin yoksullaşmasına izin vermeyeceğiz. Sendikalı bir çalışma hayatını kuracağız. Bizi düşman olarak gören yöneticileri defedip iş barışını yeniden tesis edeceğiz. 

 Grevimiz devam ettiği sürece, kent meydanlarında bölge halkına mücadelemizi anlatmaya devam edeceğiz. Lezita yöneticilerinin yaptığı hukuksuzlukları halka ifşa edeceğiz.  

Zafere kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecek.”

Mücadele kararlılığı gösteren Lezita işçilerinin eylemi, coşkuyla sürdü ve yürüyüşe eşlik eden sloganlarla son buldu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!