25 Mayıs 2024, Cumartesi

Gama İplik’te iş kazası

Geç ve eksik yatan maaşlar, sağlıksız çalışma ve beslenme koşulları gibi konularla gündeme gelen Düzce Gümüşova GAMA Recycle Fabrikası şimdi de bir iş kazası ile gündeme geldi.

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz’e verilen röportajda bir işçi fabrikadaki durumu şöyle özetlemişti:

“Bu toz ciğerlerimize dolunca astım yapıyor, mideye gidince mide kanseri yapıyor. İçeri tamamen pislik, toz… Maaşlarımızın zamanında ödenmesini istiyoruz. Çok büyük sıkıntıdayız, kimsenin cebinde para yok. Taleplerimizin karşılanması için herkesin birlik olup ayrılmaması lazım.”

İşçi sözlerinin devamında fabrikada yaşanan iş kazasına da şu sözlerle değinmişti.

“Şu an grev yapıyoruz ama içeride bir yaşlı amcamızı zorla çalıştırıyorlar. Adama yapmaması gereken bir işi verdiler, dışarıda çadır örttürmeye çalışıyorlar, adam düştü bak ambulansla gitti…”

63 yaşındaki işçi zorla çalıştırılıyor

GAMA İşçileri Dayanışma Ağı’ndan edinilen bilgilere göre zorla çalıştırılan 63 yaşındaki Nihat Yaka iş kazası geçirdi ve acilen ambulansla hastaneye kaldırıldı. Nihat Yaka’nın son durumunu oğlu Suat Yaka ile konuştuk.

Öncelikle geçmiş olsun. Nihat Bey’in son durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Doktorlardan aldığımız bilgiye göre babamın beyin kanaması geçirdiği, 3 kaburga kemiğinin kırıldığı ve kanamanın durmasını bekledikleri ifade ediliyor. Doktorlar bugünün önemli olduğunu söyledi. Canımızın derdindeyiz, bekliyoruz.

Bu iş kazası nasıl gerçekleşti?

İş arkadaşları tarafından söylenene göre diğer işçiler grev yaparken babam vardiya şefleri tarafından mobbing yapılarak, “bu işin yapılması gerekiyor” denilerek zorla çalıştırılıyor. Kendisinin fabrikadaki görevi meydancı, yani etrafı toparlamakla sorumlu. Zaten 63 yaşında bir insan… Ama kendisiyle alakası olmayan bir işi yaptırıyorlar. Herhangi bir kask yok, halatı yok, iş güvenliği önlemi yok, bobinlerin üstüne branda örtmek için çıkarılıyor ve düşünce hastaneye kaldırılıyor.

Ben hakkımı fabrika patronu Zafer Kaplan’a helal etmiyorum. İki gündür yönetimden bir Allah’ın kulu beni aramadı. İnsana değer verilmiyor. Bu fabrikanın yaptığı muamele insanlık dışı! Koymuşlar ambulansa göndermişler, ben sora sora buldum nerede olduğunu, haber bile vermediler.

GAMA fabrikası hakkında bilgi verir misiniz?

Ben de bu fabrikada geçmişte çalıştım. En son 5 yıl önce GAMA’da çalıştım. Maaşlar o zaman da geç ve eksik yatıyordu. O fabrika kurulduğundan beri düzgün maaş yatmadı. Tazminat konusunda insanı mahkeme mahkeme süründürüyorlar. Paranın üstüne yatıyorlar, işçileri uğraştırıyorlar.

Birçok yaşlı insan babam gibi emekli maaşı yetmeyince bu fabrikaya giriyor. Babam da 1 yıldır burada çalışıyordu.

pe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!