25 Mayıs 2024, Cumartesi

Akkuyu Nükleer Santrali’nde gerçekleşen işçi ölümlerinin üzerini örtemezsiniz

Daha önce de kötü çalışma koşulları ve iş cinayetleriyle sıklıkla gündeme gelen Akkuyu Nükleer Santral inşaatı bir süredir yeniden gündemde. Kamuoyuna yansıyan haberler, Mersin Tabip Odası’nın açıklamaları, sosyal medya iletileri ve doğrudan görüştüğümüz işçilerden edindiğimiz bilgiler; Akkuyu inşaat sahasında menenjit salgını olduğu ve salgına bağlı işçi ölümleri gerçekleştiği yönünde.

Ancak tüm yaşanan ölümlere rağmen yetkililerden hala bir açıklama yapılmadı. Çalışmaya devam etmek zorunda olan çok sayıda işçi, bu belirsizlik halinde, şantiyede kalmaya devam etmektedir.

Patronların Ensesindeyiz olarak soruyoruz:

  1. Menenjit salgını ne boyuttadır, kaç vaka tespit edilmiştir?
  2. Eğer menenjit salgını yoksa Silifke Devlet Hastanesinde çalışanlara neden maske ve koruyucu ekipman zorunluluğu getirilmiştir?
  3. Akkuyu’da faaliyet gösteren şirket tarafından çevre eczanelerden, siprofloksasin etken maddeli antibiyotiğin yoğun bir şekilde sipariş edilmesinin sebebi nedir?
  4. Salgın şüphesi ile hangi hastanelerde kaç işçi bulunmaktadır, sağlık durumları nedir?
  5. Menenjit salgınına ilişkin inşaat sahasında hangi önlemler alınmıştır?

Patronların Ensesindeyiz olarak uyarıyoruz:

Konuya ilişkin derhal açıklama yapılmalıdır!

Yaşamlarımız, emperyalist ülkelerle yaptığınız kirli anlaşmalardan ve elde edeceğiniz karlardan daha değerlidir. Ne sebeple olursa olsun sağlığımızın riske atılmasına, konunun üstünün örtülmesine ve gerekli önlemler atılmadan işçilerin çalışmaya zorlanmasına karşı mücadele edeceğiz.

Şantiyelerde, inşaat işçilerini hijyenik olmayan koşullar altında yaşamaya mahkûm eden bu düzenden hesap soracağız. Yaşanan cinayetlerin üzerini örtmenize izin vermeyeceğiz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!