21 Haziran 2024, Cuma

Kara Cuma’larda sömürüye mahkum değiliz!

Her yıl satış rekorları kıran ve perakende sektöründe tekelleşmeye giden e-ticaret firmalarının, satışları gibi emek ve emekçi düşmanlıkları da artıyor. Bunun en şiddetli yaşandığı günler ise halka Black Friday, Kara Cuma ya da Efsane Cuma olarak sunulan, tüketim çılgınlığının doruğa ulaştığı günler. Bu günler büyük indirimler olarak halka sunulurken, gerek bilişim emekçileri gerekse perakende sektöründe çalışan emekçiler açısından fazla mesainin zirve yaptığı zamanlar.

Böyle günler işçiler için kara cuma, patronlar için kârlarına kâr kattıkları, emekçiler üzerindeki baskının ve mobbing’in had safhaya ulaştığı günler. Emekçilerin geceli gündüzlü çalıştığı bu özel(!) günlerin karşılığı olarak, patronların bizlerin sırtından ne kadar zenginleştiklerini ballandıra ballandıra anlattıkları konferansların seyircisi olmamız isteniyor.

Mesaisiz günün olmadığı, mesai ücretlerinin ödenmediği, çalışma koşullarından kaynaklanan psikolojik rahatsızlıkların çoğaldığı kara ve yalnız günlerle baş başa bırakılıyoruz.

Buna mahkum değiliz. Patronların ceplerini doldurduğu kara cumalarda biz de karalar bağlayıp yorgun argın çalışmak zorunda değiliz. Biliyoruz, birlikte hareket edersek güçlüyüz. Birlikte hareket edersek kara cumaları güneşli günlere çevirebiliriz.

Sen de bu günlerde yaşadığın tüm hukuksuzlukları, baskıyı ihbar et! İhbar et ki birlik olalım, sömürüye karşı birlikte mücadele edelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!