19 Mayıs 2024, Pazar

Haftalık Bülten – 23 Kasım 2023

Madame Cocoya sesleniyoruz: İşçilerin primine çökmekten derhal vazgeçin!

Kampanyalar nedeniyle bir haftadır tuvalet molası bile veremeden çalışan Madame Coco işçilerinin, hak ettikleri prim ödemeleri yapılmıyor. İşçilerin kendilerine konulan hedefleri aşması üzerine, “bu kadar prim ödeyemeyeceğine” karar veren yönetim, primlerin bundan böyle iWallet isimli bir aplikasyon üzerinden çeşitli markalardan alışveriş yapmak için kullanılabileceğini duyurdu. Patronların Ensesindeyiz, sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak işçileri bu haksızlığa karşı birlik olmaya çağırdı.

Belediye şirket işçiliği: Güvencesizlik, kuralsız çalışma, ucuz emek
Patronların Ensesindeyiz belediyelerde taşeron işçiliğin beraberinde getirdiği emek düşmanı politikaları masaya yatırdığı bir haber yayınladı:

“Şirketlere kaynak aktarımının en kolay yolu olan taşeronluk, AKP’li yıllarda büyüdü. Belediyelerde taşeronluğun geçmişi ise yıllar öncesine dayanıyor. AKP’li yılların başından beri kendini daha çok gösterdi. Birer kamu kurumu olmasına rağmen belediye hizmetlerinin piyasaya açılmasının bir ürünü olarak işleyiş kazandı. Belediyelerde taşeron çalışma; kuralsızlığın, kolay işten çıkarmanın, güvencesizliğin, düşük ücretli çalışmanın önünü açtı.”

ENKA’da hak gaspı: Büyük kârların arkasındaki gerçek

https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/11/14/enkada-hak-gaspi-buyuk-karlarin-arkasindaki-gercek/

ENKA Okulları’nda ders saati ücreti karşılığında çalışan öğretmenler geçtiğimiz günlerde hak kaybı yaşadıklarını Birlik Sendikası üzerinden duyurdu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yaz ayında işten çıkarılan öğretmenlere yeni eğitim döneminde de birlikte çalışmaya devam edecekleri bildirildi. Oysa ki durum başkaydı. Öğretmenler yeni dönemin başında okullu aradıklarında işten tamamen çıkarıldığını öğrendi. Yaz ayında işsiz kalmaları yetmiyormuş gibi yeni eğitim döneminde işe kaldıkları yerden devam edeceklerini düşünen öğretmenler karşılarına çıkan iş imkânlarını da reddetti. Böylece yeni dönemde de işsiz kaldılar.

ENKA Okulları’nda çalışan bir müzik öğretmeni Patronların Ensesindeyiz’e Enka Okulları’nda emek sömürüsünün arka planını şöyle anlattı:

https://haber.sol.org.tr/haber/enka-okullarinda-emek-somurusunun-arka-plani-bu-trajediyi-herkes-reddetmeli-386659

“Biz bu trajediyi yaşamayı reddediyoruz, herkes reddetmeli. Özel okulda çalışmanın, zaten türlü zorlukları var, insan kendini çok çabuk değersiz hissedebiliyor. Okulun, bu değersizleşmeyi engellemesi lazım. Bunun için adımlar atması lazım. Tüm personelini gözeterek hareket etmesi lazım. ENKA okulları iyi koşullar sağlayan bir okul ise, bunu sürdürmek için çabalaması lazım. İyi maaş vermesi, personelini dinlemesi lazım. Bu değersizleşmeyi engellemenin bize düşen tarafı ise, bize yatılan bu trajediyi reddetmek.”

Patronların Ensesindeyiz: Fırtınalı havalarda işçiler zorla çalıştırılamaz!
Geçtiğimiz günlerde İzmir, İstanbul gibi büyükşehirlerde yaşanan fırtınalı havada işçilerin çalıştırılmaya zorlanması üzerine Patronların Ensesindeyiz bir açıklama yayınlayarak emekçilerin “Çalışmaktan Kaçınma Hakkı”nı kullanabileceğini hatırlattı.

Böyle buyurdu Yargıtay: “İnşaat patronları, işçilerin haklarını gasp ediyor!”

Gemont’un Tataristan Etilen 600-şantiyesinde çalışan işçiler bir süredir ödenmeyen alacaklarını almak için Patronların Ensesindeyiz ile birlikte mücadele ediyor. Ancak işçilerin Gemont sürecinde yaşadıkları sadece yapılmayan ödemelerle sınırlı değil. Yerel mahkemelerde devam eden davaları etkilemeye başlayan kararın son örneği Gemont işçilerinin hukuk mücadelesinde yaşandı. Bu kararı Patronların Ensesindeyiz Ağı ile mücadelesine devam eden inşaat işçisi Mehmet ile Patronların Ensesindeyiz Ağı Genel Koordinatörü Neslihan Eroğlu’na sorduk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!