25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 16 Kasım 2023

MÜCADELE EDEN KAZANIYOR

AssisTT çalışanları birlik olunca ring servis haklarını kazandılar! Bir süre önce yıllardır sağlanan ring servis hakları elinden alınan AssisTT çalışanları, haklarını geri almak için Patronların Ensesindeyiz temsilcileri ile bir araya gelmiş, durumun haber olmasının ardından imza toplayarak yönetime dilekçe vermişlerdi.

Bir Asist çalışanı süreci şöyle anlattı;

Zor şartlar altında çalıştığımız AssisTT çağrı merkezinde ring hizmeti şirket tarafından karşılanıyordu. Aniden alınan bir kararla ring hizmeti kaldırıldı ve herhangi bir tedbir alınması için ön süre ve neden belirtilmedi. Alınan karara tepki gösterdik kendi aramızda birlik ruhu oluşturarak ilk etapta PE temsilcisiyle bir görüşme gerçekleştirdik. Avukatlarından destek alarak dilekçe toplamaya karar verip çalışanlar arasında imza topladık, gerekli mercileri bilgilendirdik. Birlik olduğumuzu ilgili yetkililere gösterdik, dilekçeleri üst birimlere ileterek mücadeleyi başlattık. Şirketin bizimle yaptığı toplantılarda ring talebimizin karşılanmayacağı, yasal olarak hakkımız olmadığı söylendi. Biz de bunu kabul etmeyerek mücadelemize devam ettik. Bütün bu süreçte sanki ringi kaldıran şirket yönetimi değilmiş gibi ringin geri geldiği haberini kutlama şeklinde bildirdiler. Sonuç olarak 24 Ekim’de kaldırılan ring hizmetini 9 Kasım itibariyle geri kazandık.”

ENKA OKULLARINDA HAK GASPI

https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/11/12/enka-okullarinda-hak-gaspi/

Ders saati ücreti karşılığında ENKA Okulları’nda çalışan öğretmenler 2023 – 2024 eğitim döneminin başında işten çıkarıldı. Her eğitim dönemi sonunda işten çıkarılıp yeni dönemin başında tekrar alındıklarını belirten öğretmenler bu yıl da okul yönetimin aynı taahhüdü vermesine rağmen habersiz bir şekilde işten çıkarıldıklarını Birlik Sendikası üzerinden duyurdu.

Öğretmenlerin yanında olduğunu açıklayan Birlik Sendikası, “Hakları olan tazminatı alana kadar mücadele etmekten geri durmayacağız” dedi.

PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ İLETİŞİM EMEKÇİLERİ DAYANIŞMA AĞI İLETİŞİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU

https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/11/11/patronlarin-ensesindeyiz-iletisim-emekcileri-dayanisma-agi-ankaradaki-iletisim-fakultesi-ogrencileri-ile-bulustu/

Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı, 10 Kasım Pazar günü Ankara’daki iletişim fakültesi öğrencileri ile buluştu. Buluşmaya halkla ilişkiler ve tanıtım, radyo televizyon ve sinema ile gazetecilik öğrencileri katıldı.

İletişim Emekçileri, öğrenciler ile sektördeki güvencesizlik halini, stajların mesleki alana dair pratikleri öğretmesi gerekirken nasıl sömürü araçlarına dönüştüklerini, iletişimcilerin sektördeki ve okullardaki örgütsüzlüğünü, üniversitelerde bu konu hakkında nasıl dayanışılacağını konuştu. Ayrıca bu örgütsüzlüğün neden aşılması gerektiğine ve nasıl aşılabileceğine değinildi.

ASIR PLAST İŞÇİLERİ HAKKINI İSTİYOR
Asır Plast işçilerine, bir ayı aşkın süredir maaş ödemeyen patron fabrikanın içini boşaltıp kaçtı! Tazminatlarını da alamadan işsiz kalan ve bugün basın açıklaması yapmak üzere fabrika önünde bir araya gelen Asır Plast işçileri ise maaşları ve tazminatları ödenene kadar mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

ŞOK İŞÇİSİ ANLATIYOR:TARİHİ GEÇMİŞ ÜRÜNLER KULLANILIYOR!
Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan bir Şok işçisi, patronların gözlerini kâr hırsı bürüdüğünü ve işçileri insana yakışmayan koşullarda çalıştırdıklarını anlattı.

Patronların Ensesindeyiz ağı ise yaptığı açıklamada: “2023 yılının ilk yarısında hedeflerinin üzerinde büyüdüğünü söyleyen Şok Market zinciri kârını katlarken, kendi emekçilerini ağır çalışma koşulları altında çalıştırıyor. Bu koşullarda çalışmaya hayır diyebilmek için tüm market emekçilerini birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!