25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 21 Eylül 2023

Milli Eğitim Bakanlığı PDR bölümü mezunlarına verdiği sözü tutmuyor
https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/09/15/milli-egitim-bakanligi-pdr-bolumu-mezunlarina-verdigi-sozu-tutmuyor/

Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 28 Mayıs Genel Seçimleri’nin bir gün öncesinde 100 ve üzerinde öğrencisi olan tüm okullara rehber öğretmenlerini atayacaklarına dair söz vermişti. Ancak seçimin üzerinden dört ay geçmesine rağmen PDR Norm Düzenlemesi halen hayata geçmiş değil.

Patronların Ensesindeyiz’e konuşan bir Psikolojik Danışman ise bu duruma şu sözlerle tepki gösterdi:

Ben yeni mezun bir Psikolojik Danışmanım. Şu an ülkemizde birçok okul da psikolojik danışman eksikliği yaşanıyor. Öyle ki 25.000 okulda psikolojik danışman olmadığı raporlarda ifade ediliyor. Devletteki bu açığa rağmen bizler özel sektöre mahkûm ediliyoruz.”

İletişim emekçileri mücadeleyi büyütüyor
İletişim emekçileri, 14 Eylül Perşembe günü, “Emek Sömürüsü, Örgütlü Mücadele ve Dayanışma” başlıklı toplantıda yan yana geldi. Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı tarafından İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve sektörün çeşitli alanlarından emekçilerin katıldığı toplantıda, işyerlerindeki baskı, mobbing ve hak gaspları karşısında dayanışmanın ve örgütlü mücadelenin önemi vurgulandı.

Selçuk Ecza Deposu işçileri PE’de örgütlenmeye devam ediyor
Selçuk Ecza Deposu’nda işçilerin tepkisi her geçen gün daha da büyüyor. Ankara’nın ardından başta Antalya ve Eskişehir olmak üzere Türkiye’nn dört bir tarafından Selçuk Ecza Deposu işçileri Patronların Ensesindeyiz’e ulaşarak maruz kaldıkları tehditleri, ücretler nedeniyle yaşadıkları geçim sıkıntısını anlattı. Eskişehir ve Ankara’da ise işçiler komiteleştiler.

Eskişehir Selçuk Ecza Deposu İş Yeri Komitesi ve Ankara Selçuk Ecza Deposu Emekçileri Komitesi yaptıkları açıklamalarda bir talep listesi yayımlayarak mücadeleye daha yeni başladıkları mesajı verdiler.

https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/09/17/selcuk-ecza-deposu-eskisehir-emekcilerinin-tepkileri-buyuyor/

https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/09/18/ankara-selcuk-ecza-deposu-emekcileri-taleplerini-duyurdu/

Patronlar PE’nin varlığından rahatsız

Öte yandan şirket patronları işçilerin Patronların Ensesindeyiz’le hareket etmesinden oldukça rahatsız. Sorunlar ifşa edilmeye başlar başlamaz cadı avına başlayan patronlar Antalya’da PE temsilcilerinin bildiri dağıtımında tehditler savurdu, polis çağırdı.

Patronların Ensesindeyiz tarafından yapılan açıklamada bu engelleme girişimlerine şu sözlerle tepki gösterildi:

“Sizden korkmuyoruz. Siz işçilerin çalışma koşullarını iyileştirmediğiniz sürece her gün ensenizde olacağız!

Patronların Ensesindeyiz tekstil patronlarını telaşlandırdı
Patronların Ensesindeyiz’in Diyarbakır’da yaptığı çalışma işçilerin büyük ilgisini çekerken, tekstil ve hazır giyim patronlarını korkuttu. Pek çok patron PE telefonunu arayarak tehditler savurdu. PE söz konusu tehditlere şu sözlerle yanıt verdi:

“Korkuyorsunuz, korkmaya devam edin! Çünkü bizler tekstil işçilerinin insanca koşullarda yaşayacağı günlere kadar, işçilerle birlikte mücadele etmeye ve dayanışmaya devam edeceğiz.”

“asgari” -aşağısı kurtarmayan dergi-” Ekim ayında ilk sayısıyla okurla buluşuyor
İşçi sınıfının yeni ve biraz da tuhaf dergisi “asgari” -aşağısı kurtarmayan dergi-” Ekim ayında ilk sayısıyla okurla buluşuyor.

Ekim ayında sahaya çıkacak olan dergi, başta hizmet işçileri olmak üzere, kent merkezlerinde parçalanan, yalnızlaşan emeğin izini sürecek; her biri küçük birer korku dükkanına dönüşen marketlerde, tek başına motor tepesinde, AVM’lerde, zincir restoranlarda çalışan emekçilerin sesi olacak.

Yolu açık olsun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!