25 Mayıs 2024, Cumartesi

Şanlıurfa Derman Maxima fabrikası işçilerin ücretlerinde “deprem kesintisi” yapıyor

06 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremden etkilenen illerden biri olan Şanlıurfa’da faaliyet gösteren Derman Maxima (Decent Moda) fabrikası işçilerin maaşlarına “deprem kesintisi” uygulandı.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, depremin ilk haftası şirketten gelen talimat üzerine iş başı yapmadıklarını, buna rağmen ay sonu maaşlarından kesinti yapılacağını öğrendi. Kendi inisiyatiflerine göre hareket etmediklerini, şirketin ücretli izin hakkı tanıdığını, bu sebeple ücretlerden kesinti yapılamayacağını bildiren işçiler patrona tepki gösterdiklerini dile getirdi. Henüz maaşların yatmadığını belirten işçiler, eksik yatırıldığı takdirde haklarını alana kadar mücadele edeceklerini vurguladılar.

Depremde ağır sorunlar yaşamalarına rağmen patronun 4 günlük yevmiyelerine göz diktiğini belirten bir işçi, “Depremde büyük bir facia yaşadık. Evlerimiz zarar gördü. Günlerce dışarıda kaldık. Çevre şehirlerde akrabalarımızı kaybettik, kimisi yaralandı. Biz bu haldeyken patron bizim depremdeki 4 günlük yevmiyemize göz dikiyor. Bu depremde, krizin ortasında bizim için az bir para değil. Ama onlar için hiçbir şey. Gözleri doymuyor. Ama biz hakkımız olanı alacağız” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Patronların Ensesindeyiz Ağı olarak, Derman Maxima patronu tarafından işçilerin ücretleri ödenene kadar sürecin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!