18 Nisan 2024, Perşembe

Mata Otomotiv işçileri mücadeleye devam ediyor

İstanbul Tuzla’da bulunan Deri ve Endüstri Serbest Bölge’sinde bulunan, Birleşik Metal İş Sendikası’nda örgütlü MATA otomotiv işçileri 27 Şubat’ta ek zam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için iş bırakma eylemlerine başlamıştı. 5 Mart Pazar günü işverenin, “benim fabrikam bugün çalışmıyor, fabrikama zarar verebilirler” talebiyle savcılık işçilerin içeriye girişini engelleyen bir karar aldı. Bunun üzerine işçiler BMİS’in çağrısı üzerine Kaynarca Düğün Salonu’nda bir araya geldi.

Sıcak Yataklarında Korktular

Sendika adına konuşan Özcan Atmaca, mücadelelerinde geri adım atmayacaklarını belirterek, “İşi zora sokan patron, insanca çalışma koşulları için, ücret iyileştirilmesi için biz mücadelemize devam edeceğiz. Biz soğukta direnirken bile mutluyduk, onlar sıcak yataklarında korktular, geri adım atmayacağız. Kimseyi yarı yolda bırakmayacağız” dedi.

Yarın sabah 07.00’den itibaren Serbest Bölge’nin önünde olacaklarını belirten Atmaca, “küçük bir atölyeden dünya çapında bir şirket haline gelmesi biz işçilerin altınteri sayesinde oldu.” Diyerek, haklarına sahip çıkacaklarını ifade ertti.

Enflasyon Sahte Hayat Pahalılığı Gerçek

BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da toplantıda söz alarak Nazım Hikmet’in “Onlar” şiirini okudu ve Mata işçisini toprağa elini koyup doğrulduğunu söyledi. Serdaroğlu, “Mesajla işten çıkarılan arkadaşlarımız dönene kadar, ücret iyileştirmemizi ve insanca çalışma koşullarımızı kazanana kadar devam edeceğiz biliyoruz ki enflasyon sahte hayat pahalılığı gerçek” diyerek işçilerin mücadelesinin sonuna kadar arkasında olduklarını vurguladı.

Müşteri Baskısı ve Patron Taktikleri

Mata Otomotivde bini aşkın işçi eylemlerine devam ederken, patron Erce Kaslıoğlu’nun içeride çalışan az sayıdaki işçiye altın dağıttığı ifade edildi. İşçiler, fabrikaya ekstra güvenlik alımı yapıldığını, müşterilerinden TESLA’nın Mata Otomotiv’e “bu işi iki gün içerisinde çözün” baskısı yapıldığını aktardılar.

Fabrikada taleplerine karşılık verilmediğini belirten işçiler, patronun MATA Otomotiv’in Türkiye faaliyetlerine ara verildiğini açıkladığını aktardılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!