25 Mayıs 2024, Cumartesi

TrendyolGO kuryesi anlatıyor: “Sistem size daha fazla çalış diyor; daha fazla dışarıda kal, üşü ve risk al”

Motokuryeler genelde çok karmaşık, anlaşılması bir hayli zor modellerle, insanlık dışı şartlarda çalıştırılıyor. TrendyolGo çalışanları yakın zamanda bu sistemi birçok açıdan sorgulayan zorlu bir işe kalkıştı, kazanımlar elde etti. Bu iş modelinin yarattığı sorunlarsa hala devam ediyor. TrendyolGo kuryesi Ahmet ile bu modeli ve yarattığı sorunları konuştuk.

Merhaba Ahmet, TrendyolGo’nun iş modelini birkaç cümleyle nasıl özetlerdin?

Çalışan kuryelerin işçi olarak alınmadığı, her birinin şahıs şirketi açarak çalışmaya başlayabildiği bir sistem. Vergiler, giderler ve motosikletin size ait olduğu bir sistem.

Bu iş modelinde şirket size saatlik çalışma ücreti vermiyor. Kendi şahıs şirketinize sahip olduğunuz içinde haftalık çalışma saatiniz 45 saat ile sınırlanmıyor.

Nasıl para kazanılıyor peki?

Market ve restoranların 200 metre çapındaysanız size sipariş düşüyor. Bu alan dışarıdaki kuryenin azlığı ve hava şartlarına göre yükselebiliyor. Size düşen siparişlerin toplamından gün sonu prim alıyorsunuz. Buna ilaveten ateşli saatlerde attığınız paketlerden ikincil prim alıyorsunuz.

“Ateşli saatler” Trendyol işçilerinin fazlasıyla tepki gösterdiği bir konu oldu eylemler esnasında. Biraz açabilir misin?

Ateşli saatler günün en çok sipariş oluşabilecek saatlerinden oluşuyor. Hafta içi ve Cumartesi 17.30-21.30 Pazar günü 15.30-21.30 arası olarak haftalık toplamda 30 saatten oluşuyor. Haftalık olarak ateşli saat diliminde en az 23 saat çalışmanız bekleniyor.

Şöyle bir örnek üzerinden gidelim. Hafta içi günlük 10 saatten çalıştığınızı düşünelim ve hafta sonu dinlenmek istiyorsunuz. Toplamda 50 saat çalışmış oldunuz. Ancak haftalık olarak ateşli saatinizi doldurmadınız diye uyarı alabilirsiniz. Çünkü bu vermiş olduğum örnekte haftalık 50 saat çalışmış olsanız da ateşli saatlerde 20 saat çalıştınız.

Söylemeye çalıştığım şey sistem size daha fazla çalış diyor. Daha fazla dışarıda kal, üşü ve risk al..

Haftalık ortalama kaç saat çalışıyorsunuz bu şartlarda?

Gerçek anlamda para kazabilmeniz için günlük en az 12 saat çalışmanız gerekiyor. Çünkü paket başı para kazandığınız bu sistemde alt kademedeki primlerde gerçekten para kazanıp kazanç elde edebileceğiniz ücretler verilmiyor. Bu yüzden daha fazla çalışıp daha fazla hırs yapıyorsunuz.

Paket başı ücret, gittiğiniz km ücreti, toplamda attığınız paket primi ve ateşli saat primi, kazanmak istiyorsan haftalık en az 60 saat efor sarf etmen gerek.

Yüksek paketler atamazsanız sürekli borçlanıyorsunuz. Ücret ödemelerini haftalık aldığınız için sıcak para akışı mali açıdan ne durumda olduğunuzu fark etmenizi engeller.

Daha fazla çalış ya da zarar et. Motosikletinin zaman içerisindeki değer kaybını söylemedim bile.

Daha fazla çalış sadece çalış, ne sosyal çevren ne de kişisel gelişimin için vakit kalıyor.

Bir Trendyol Go kuryesi olarak değil bir müzisyen olarak söylüyorum. Hüzünlü bir iş modeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!