25 Mayıs 2024, Cumartesi

Webhelp işçilerinden şirket CEO’larına: Bu ülkede boyun eğmeyen, böyle gitmez diyen emekçiler var

Webhelp işçileri bir süredir kötü çalışma koşullarına karşı Patronların Ensesindeyiz Ağı ile mücadele ediyor. Yakın zamanda yemek ücretlerinin artışı ve molaların düzenlenmesi gibi kazanımlar elde eden işçiler taleplerinin tamamı için mücadeleyi sürdürüyor.

Trendyol, Getir gibi firmalara çağrı merkezi işi yapan Webhelp işçileri yakın zamanda bir çağrı kilitleme eylemi de yapmışlardı.

Fransız menşeili şirketin 60’dan fazla ülkede şubesi bulunuyor. Özellikle Türkiye’de şube sayısını artırma yoluna giden şirketin Türkiye’deki işçileri ucuz emek gücü olarak gördüğü biliniyor. Türlü kuralsızlıklara imza atan şirkette işçiler, boş kağıda imza attırıldığını ve bunun sonra ücretsiz izin ya da istifalarda kullanıldığını dahi ifade etmişlerdi.

İşçilerin mücadelesi sonrası 400 TL olan yemek ücretini 1000 TL yapan ve bunu da bir müjde gibi sunan şirkete işçilerin yanıtı, 2023 için önerilen minimum tutar olan günlük 118,80 TL’ye çıkarılması talebi oldu.

İşçiler tüm ülkelerden CEO’ların da yer aldığı Webhelp Yürütme Kurulu üyelerine dün gün boyu maillerle taleplerini yolladılar. İşçilerin mücadelesini görmezden gelen yöneticilere “Ülkemizi bizim yakından tanıdığımız yerli patronlarla beraber talan ettiğiniz için size muhtaç olduğumuzu düşünüyorsunuz. Ve bu güveniniz nedeniyle çalışma koşullarımızı daha da ağırlaştırmaktan korkmuyorsunuz. Ancak bu ülkede boyun eğmeyen, böyle gitmez diyen emekçiler var” diyen işçiler, taleplerinin kısa sürede karşılanmasını istedi.

İşçilerin CEO’lara yolladığı duyurunun tamamı:

 

 

OUR ANNOUNCEMENT TO THE WEBHELP CEOs

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!