19 Mayıs 2024, Pazar

Getir kuryeleri: “Keyfi ücret kesintilerini kabul etmiyoruz”

İstanbul Kartal’daki Getir kuryeleri yaşadıkları hak gasplarına karşı mücadele edeceklerini duyurdu.

Getir kuryeleri geçtiğimiz yaz aylarında Türkiye’nin çeşitli kentlerde yaşanılabilir bir ücret ve daha iyi çalışma koşulları için giriştikleri mücadeleyle ses getirmişti. O günden bugüne sorunlar durulmadı, aksine katmerlendi.

Patronların Ensesindeyiz Motokurye Dayanışma Ağı’nda bir araya gelen İstanbul Kartal Petrol-İş Mahallesi Getir Şubesi kuryeleri yaşadıkları sorunları anlatıp taleplerini duyurdu. Yaşanan keyfi ücret kesintileri, mobbing ve hak gaspları için tüm Getir işçilerini mücadeleye çağırdı.

Benim sistemime Getir’de çalışmayan birini sokup çalıştırdılar

Haksız yere kesinti yapılan ve uğradığı baskı sonucu işten ayrılan Erkan, ‘’Ekim ayında maaşımdan kesinti yapıldı. Ayın sonuna kadar sormama rağmen bana bilgi vermediler. Kasım ayında benim adıma bir iki dakika işe geç girdiğim üç tane tutanak tutmuşlar. Depoda eksik olduğunda yardım etmemi istediler, orada yardım ettiğimde molada fazla kaldın diyerek ücretlerimden kesinti yaptılar. Maaşı alana kadar tutanak tutulduğunu bilmiyordum. Getir’de çalışmayan bir arkadaşı benim sistemim üzerinden çalıştırdılar. TC kimlik numaramla benim yerime başka birini çalıştırdılar. 154 saatim vardı, ay sonu baktığımda 172 saat çalıştığımı gördüm. Sistemime başkasını koyup çalıştırmışlar. Bunu sorduğumda da ‘Seni ilgilendirmez’ dediler’’ ifadelerini kullandı.

Zorunlu iş kıyafetlerini bizlere satmaya çalıştılar

Zorunlu iş kıyafetlerinin kendilerine satılmaya çalışıldığını belirten Erkan, ‘’İş kıyafetlerini bize satıyorlar. Bu kadar para verirseniz size alırım, aksi takdirde olmaz vermem diyorlar. Sonra ben iş kıyafeti giyemediğimde bana uyarı geliyor,’’ diye konuştu.

Yine uğradığı hak gasplarının ardından işten ayrılan bir diğer kurye, alması gereken ücretten 5 bin lira eksik ödeme aldığını iletti.

Araçtaki hasar maaşımızdan kesildi

Trafik kazası geçiren bir motokurye ise araçtaki hasarın kendi maaşından kesildiğini ifade ederken, 2 bin liralık masraf için 8 bin 500 liralık kesinti yapıldığını anlattı.

Getir kuryelerinin talepleri

Patronların Ensesindeyiz Motokurye Dayanışma Ağı ile birlikte taleplerini belirleyen kuryeler, tüm motokuryeleri kendileriyle dayanışmaya ve mücadelelerini desteklemeye davet etti.

Patronların Ensesindeyiz Motokurye Dayanışma Ağı’nın duyurduğu talepler şöyle:

  1. Zorunlu iş kıyafetleri için maaşımızdan yapılan kesintiler iade edilsin
  2. Trafik kazası geçiren arkadaşımızdan kesilen hasar maliyeti iade edilsin
  3. Ay sonu ödemelerinde yapılan kesintiler geri ödensin
  4. İşten ayrılan arkadaşlarımızın talepleri karşılansın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!