DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Aksa Doğalgaz’ın Mersin ve Adana Bölge Müdürlüklerinde çalışan işçilere sürgün

Aksa Çukurova Doğalgaz A.Ş.’nin Mersin ve Adana Bölge Müdürlüklerinde çalışan sendikalı işçilerin görev yerleri değiştirilerek farklı illere sürgün ediliyor.

Düşük ücret,mobbing gibi nedenlerle bir süre önce örgütlenerek Enerji-İş Sendikası’na üye olan Aksa Çukurova Doğalgaz işçileri, sendikanın yetki almış olmasına rağmen şirketin bu durumu hiçe sayarak itirazda bulunup, ardından sendikalı olan işçiler üzerinde baskısını arttırdığını belirtti.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, şirketin Adana ve Mersin Bölge Müdürlükleri’nde çalışan ve üçü sendika işyeri temsilcisi altı işçiye çarşamba günü görev yeri değişikliği yapıldığına dair görev yeri değişikliği formu imzalatılmaya çalışıldığını ve 8 Ağustos pazartesi itibariyle yeni görev yerlerinde işe başlamaları gerektiği, aksi halde işlerine son verileceğinin söylendiğini aktardı.

Hukuksuz bir şekilde görev yerlerinin değiştirilmesinin apaçık bir sürgün niteliğinde olduğunu belirten işçiler, patronun sendika düşmanlığı yaptığını ve bu nedenle de kendilerinin bu sürgün kararıyla işlerine son verilmek istendiğini aktardılar. İşçiler, Mersin’deki işçilerin Osmaniye ve Hatay illerine, Adana’daki işçilerin ise Kozan,Tarsus ve Reyhanlı ilçelerine gönderileceğini ifade etti.

Çalışmaya devam eden Aksa Doğalgaz işçileri ile yaptığımız görüşmelerde, hakları gasp edilen arkadaşlarının yanında olduklarını ve konu ile ilgili sendikanın alacağı tavra göre eylemlikler gerçekleştireceklerini belirttiler.

Yoksullaşmanın derinleştiği bu günlerde işçilerin ücretlerine insanca bir artış sağlamayan şirket ise yaptığı yatırım ve elde ettiği karlarla övünmeye devam ediyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marmaris Uğur Okulları’nda zorunlu ücretsiz izin ve istifa baskısı

Özel okul sektörü büyürken, emekçilerin yaşadıkları sorunlar günden güne artıyor.  Öğretmenler kamuya oranla çok düşük …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x