DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Oli Center iş görüşmesinde e-devlet şifresi istedi: İşçi PE’ye anlattı.

Gaziantep’ de faaliyet gösteren ve birden fazla şubesi bulunan Oli Center unvanlı market zinciri, iş başvurusunda bulunan yurttaşlara yapılacak işle ilgisi bulunmayan, başvurucuların özel hayatının gizliliğini ihlal niteliği taşıyan, onur kırıcı sorular sorarak hukuka ve vicdana aykırı yaklaşımlarda bulunuyor.

Oli Center Merkez şubesine iş başvurusunda bulunan bir işçi, iş görüşmesi sırasında gördüğü muameleyi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na anlattı.

Merhaba. İş görüşmesi sırasında size ne tür sorular yöneltildi? Size karşı nasıl bir davranış sergilendi? Bizimle paylaşabilir misiniz?

İş görüşmesi sırasında işsiz olmamı kullanıp iş verdiği için kendisinde her türlü soruyu sorma cüreti bulan, aşağılayan, küstah, küçük düşürücü davranış sergileyen muameleyle karşılaştım. İşsizliği yüzüne vuruyorlar ve özel hayatla ilgili sorular soruldu. İş görüşmesinde e devlet şifreni ver bakalım dediler. Şifre vermeyeni işe almıyorlar. Bana sen git e-devletinden araştırmalar yapacağım. Banka kredi notuna baktıktan sonra sana dönüş yapacağım dedi. bunun yanında birçok defa icra borcumun olup olmadığı soruldu.

Size sorulan bu sorulara ve gördüğünüz muameleye karşı ne hissettiniz?

E devlet şifreni ver bakayım demesi, durmadan özel hayatla ilgili sorular sorması, borcu olan işçiyi işe almaması çok zoruma gitti. Belki beni işe alır diye dayandım sustum. Daha önce bu kadar insan onurunu kırıcı iş görüşmesi başıma gelmemişti.

Halen iş arıyor musunuz? Bu tür sorulara ve muamelelere iş görüşmeleri esnasında daha önce de maruz kaldınız mı?

İş bulma umudum Antep’te tükendi. Daha önce de borcu olan insanların işe alınmadığını, anayasal ayrımcılık yapıldığını gördüm. Sanki işverenlerin borcu yok. Kendilerine ortak mı arıyorlar? Yoksa asgari ücretli işçi mi?

Yaşadığınız ve muhatabı olduğunuz bu süreçle ilgili eklemek istediğiniz bir şey var mı? Ülkemizde hak kaybına, sömürüye ve patronların türlü haksız eylemlerine maruz kalan işçilere ne söylemek istersiniz?

Benim yaşadığım durum gibi işsizliği istismar edip özel hayatla ilgili onur kırıcı tavırlar sergileyen şirketler karşısında sessiz kalmamalıyız.  İş veriyor diye bizim özel hayatımızla ilgili sorular soramazlar. E devlet şifresini ver diye emir veremezler. Devlet ve kurumlarının bile şifrenizi istemesi yasak iken. Ayrıca icra borcu olan insanları işe almamak anayasal suçtur. Eşitliğe aykırıdır. Kendilerine ortak değil işçi arıyorlar bu onları ilgilendirmez. Patronların çıkarını savunan Amerikan modeli insan kaynakları olan vasıfsız birisinin sizin banka kredi notunuza bakacağım diye tehdit etmesine izin vermeyin.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nursanlar Kartal Plaza inşaatında işçilerin ücretleri ödenmiyor

Yükleniciliğini Nursanlar İnşaat’ın yaptığı Nursanlar Kartal Plazalar şantiyesinde çalışmış işçilerin ücretleri ödenmiyor. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x