21 Haziran 2024, Cuma

Mersin Akkuyu NES şantiyesinde işçilerin kartları iptal ediliyor

Mersin Akkuyu’da yapımı devam eden nükleer enerji santrali inşaatında çalışan işçilerin herhangi bir bildirim yapılmadan şantiyeye giriş kartları iptal ediliyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak şantiyeye gittiğinde kartına güvenliğin el koyduğunu belirten işçi şunları anlattı: “4 aydır burada çalışıyorum. Cuma günü de mesaiye başlamak için gittiğimde güvenlik görevlisi iptal olduğunu söyleyerek kartıma el koydu. Sebebini sorduğumda bilmediğini, şirket yetkililerine sormam gerektiğini söyledi. Bu sırada kartı iptal edilen başka işçiler de vardı ve bize hiçbir açıklama yapılmadı.”

Tüm gün işten neden çıkarıldığımı öğrenmek için uğraştım

Hafta sonu hiçbir yetkiliye ulaşamayacağı için eşyalarını alarak memleketine dönen işçi, dün tüm gün kartının neden iptal edildiğini öğrenmek için uğraştığını ancak kimseye ulaşamadığını aktardı.

İşçi, “şu anda işten çıkarılıp çıkarılmadığımı, çıkarıldıysam gerekçesini dahi bilmiyorum. Bizler insanız, emeğimizin karşılığını böyle almamalıyız,” diyerek açıklama yapılmasını istedi.

Şantiyede çalışan diğer inşaat işçilerinden aldığımız bilgiye göre, şantiyede, geçen haftadan bu yana 300 civarı işçinin bu şekilde işten çıkarıldığının ve bunun yılbaşına kadar devam edeceğinin konuşulduğunu belirttiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!