25 Mayıs 2024, Cumartesi

Dardenia Restaurant’da işten çıkarılan motokuryenin 2 yıldır ücretleri ödenmiyor

İstanbul Kadıköy’de Dardenia Restaurant’da işten çıkarılan bir motokurye 2 yıldır ücretlerini alamıyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan motokurye, iş yerinde çalıştığı süreçte fiziksel saldırıya maruz kaldığını, molasında kitap okuduğu için mobbinge uğradığını ve yaşananların ardından alacakları verilmeden işten çıkarıldığını belirtti.

Bağdat Caddesi’nde bulunan Dardanel’in yan kuruluşu Dardenia Restaurant’da motokurye olarak çalışan Eren Türko, yaşadığı haksızlıkları ve mobbingi PE’ye anlattı.

Molalarında kitap okuduğu için baskıyla karşılaştı 

Yemek molası saatinde kitap okuduğu için vardiya müdürünün baskısıyla karşılaştığını belirten motokurye, molalarının defalarca ihlal edildiğini ve sadece kitap okuduğu için hem yemek kartından hem de maaşından kesinti yapıldığını belirtti.

Fiziksel saldırıya uğradı

Yaşanan haksızlığın ardından kendisine mobbing uygulayan personel şefiyle konuşmak isteyen Eren Türko, şefin fiziki saldırısı ile karşılaştı. Diğer çalışanların araya girmesiyle sona eren saldırıda şefin elindeki su bardağını fırlattığı ve Türko’nun üzerine yürüdüğü belirtildi.

Hem fiziksel saldırı hem de kitap okuduğu için baskıyla karşılaşan motokurye, yaşananların ardından şube müdürü tarafından savunması alınmadan işten çıkarıldı. Ayrıca şube müdürünün işten çıkarılan işçiye, ihbar tazminatını imzalamasını ve baskı kurarak ‘’Sakın dava falan açma kaybedersin. Niyazi Beyefendi kaybetmez” diyerek “al ihbarı ve geri kalan hak edişini, sen yoluna biz işimize bakalım” denildiği öğrenildi.

Motokuryenin hakları ve uğradığı saldırı için açtığı dava devam ediyor

Haklarını alamaması sonrası iş yerine dava açan işçi, hem alacaklarını talep etti hem de kendisine saldıran ve mobbing uygulayan kişilerden şikayetçi olduğunu belirterek mücadele ettiğini ifade etti.

Yaşananlar ve dava hakkında konuşan motokurye, ‘’Hak edişimin eksik ödemeleri yapılsın. Savunmamı almadığı gibi bir de kulağıma sessizce fısıldayıp ‘Bu ihbar tazminatını imzala, sakın dava falan açma kaybedersin. Sen yoluna biz işimize bakalım’ diyen Dardenia Bağdat Caddesi Şube müdürünün karşıma çıkarak; adaletin önünde cevap vermesini istiyorum. Molamı ihlal ederek kitap okuduğum için baskı kuran vardiya müdürü, sürekli rahatsız edici tavırları olan şefi uyarmak isterken elindeki bardak ile saldırarak üzerime yürüyen kişinin de adaletin önünde ifade vermesini istiyorum’’ diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!