25 Mayıs 2024, Cumartesi

Sağlık Emekçileri Dayanışma Ağı: “Sağlık Bakanlığı’nın keyfi, sözleşmelerden üstün olamaz”

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle, hastanelerde çalışan temizlik, güvenlik ve bilgi işlem emekçilerinin aldığı gece mesaisi farkının kaldırılmasına karşı PE Sağlık Emekçileri Dayanışma Ağı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Mücadelenin her noktasında ve her koşulda omuz başlarında olacağımızı, işçi düşmanlarına karşı birlikte yürüyeceğimizi ilan ediyoruz. Patronların Ensesindeyiz Ankara Sağlık Emekçileri Dayanışma Ağı olarak, Pazar günü saat 12:00’de, Ulus Heykel’de yapılacak olan basın açıklamasında biz de yerimizi alacağız.” denildi.

Yapılan Açıklama:

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN KEYFİ, SÖZLEŞMELERDEN ÜSTÜN OLAMAZ

Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan yüzbinlerce temizlik, güvenlik, bilgi işlem emekçisinin, işe giriş veya toplu iş sözleşmesiyle kazanılmış kimi hakları, Sağlık Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu genelgelerle düzenli olarak gasp ediliyor. Herhangi bir gerekçe bile göstermeye ihtiyaç duymayan Bakanlık, taraf olarak kendisinin de imzası bulunan TİS’i hiçe sayabiliyor, patron yüzünü en acımasız ve düşmanca haliyle işçilere gösterebiliyor. Bugüne kadar kimi periyotlarla devam eden bu alışkanlık, karşısında bir güç görmeyen Bakanlığa cesaret vermiş görünüyor ama YANILIYORLAR.

Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan temizlik işçileri, sözleşmelerle bağlanmış olan haklarını korumak, gayrihukuki uygulamaları engellemek ve yüzbinlerce sağlık emekçisinin düzenli olarak uğradığı bu gasp alışkanlığına son vermek üzere bir araya geldi. Bakanlık ne kadar patronsa, ondan daha fazla patronculuk yapan yetkili konumundaki Hak-İş’e bağlı ÖZ Sağlık-İş Sendikası da, bir alışkanlık olarak tüm bu süreçlerde görünmez oluyor, işçisini yalnız bırakıyor.

Biz sadece kendimiz için değil, yüzbinlerce sağlık personelinin hakkı için, yalnız olmadığımızı ve yalnız kalmayacağımızı bilerek bir araya geldik diyen sağlık emekçileri bilsinler ki asla yalnız kalmayacaklar. Mücadelenin her noktasında ve her koşulda omuz başlarında olacağımızı, işçi düşmanlarına karşı birlikte yürüyeceğimizi ilan ediyoruz. Patronların Ensesindeyiz Ankara Sağlık Emekçileri Dayanışma Ağı olarak, Pazar günü saat 12:00’de, Ulus Heykel’de yapılacak olan basın açıklamasında biz de yerimizi alacağız.

Çağrımızdır; hekiminden hasta bakıcısına, hemşiresinden temizlik işçisine kadar sağlık emekçisi bir bütündür ve bu mücadele hepimizindir. Pazar günü bütün sağlık emekçilerini, sınıf kardeşlerimizin başlattığı bu mücadeleye destek olmak için bekliyoruz.

PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ ANKARA SAĞLIK EMEKÇİLERİ DAYANIŞMA AĞI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!