25 Mayıs 2024, Cumartesi

Akar Tekstil’de işçilerin maaşları ve alacakları ödenmiyor

İzmir Çiğli AOSB’de bulunan Akar Tekstil A.Ş. firmasında çalışan işçiler, maaşları ve kıdem tazminatı başta olmak üzere hak ettikleri ücretleri alamıyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler Ağustos ayı maaşlarının dün itibariyle yatırıldığını, Eylül ayı maaşlarının ise henüz yatırılmadığını belirttiler. Geçtiğimiz hafta konkordato başvurusunda bulunan Akar Tekstil, bünyesinde çalışan yaklaşık 1200 işçinin Ağustos ve Eylül maaşlarını ödememiş bulunmaktaydı. İşyerinde küçülmeye gideceği konuşulan Akar Tekstil yetkililerinin, önümüzdeki aylarda da bu gibi maaş ödemesi gecikmelerinin olabileceğini söylediği aktarıldı.

Öte yandan 3600 prim günü başvurusunda bulunan veya haklı sebeple iş sözleşmesini fesheden işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmediği bildirildi. Yine firmanın yetkililerinin işten haklı sebeple ayrılmak isteyen işçilere, kıdem tazminatlarını alamayacakları yönünde telkinlerde bulunduğu öğrenildi.

İşçiler, Akar Tekstil’in fason firması Nurkar Tekstil’in ise henüz konkordato ilan etmediğini, ancak Nurkar Tekstil’de çalışıyor gösterilen Akar Tekstil çalışanlarının da maaş ödemelerinin geciktiğini ve Eylül maaşlarının da hala ödenmemiş durumda olduğunu belirtti.

İşçi düşmanı Akar Tekstil’in sicili kabarık

Akar Tekstil işçileri Nisan 2020’de bir işçide COVİD19 teşhisi konulması sebebiyle işbaşı yapmamış, Akar Tekstil’in sahibi Hayrettin Akar’a bağlı olduğu belirtilen bir grup, ellerinde sopalarla fabrika bahçesinde bekleyen işçilere saldırmıştı. İşçiler zorla çalıştırılmaya çalışılmış ve iş görmekten kaçınma hakkını kullanmak isteyen işçiler tehdit edilmişti.

İşçilere karşı zor kullanmaktan çekinmeyen Akar Tekstil yöneticileri hakkında geçmişte de fabrika içinde birçok işçiye karşı farklı fiillerinden kaynaklı dava ve soruşturmaları bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!