DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özel Zübeyde Hanım Tıp Merkezi’nde kazanım: Sağlık emekçisinin kıdem tazminatı ödendi

İzmir Karşıyaka’da bulunan Özel Zübeyde Hanım Tıp Merkezi, iş sözleşmesine ve teknik eğitimine aykırı olarak teknisyen ve hemşirelerin işini yapmaya zorladıkları sağlık teknisyenine kıdem tazminatını vermek zorunda kaldı.

Daha öncesinde Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan bir ihbara göre Özel Zübeyde Hanım Tıp Merkezi’nde çalışan bir tıbbi sekretere, Hastane yöneticilerinin baskısıyla, teknisyen ve hemşirelerin yapması gereken işlerin yaptırıldığı bildirilmişti. Tıbbi sekretere mesleğini soran hastalara kendisini hemşire ya da teknisyen olarak tanıtması yönünde baskı yapıldığı belirtilen ihbarda, işçinin kendi mesleği olan tıbbi sekreterlik dışında başka işlerde de zorla çalıştırılmaktaydı.

Bu baskılara dayanamayıp sözleşmesini haklı sebeple fesheden işçinin kıdem tazminatı, Hastane yönetimi tarafından “aynı durumda çalışan diğer işçilere emsal oluşturmaması için” verilmemişti. Hakları için mücadele eden ve arabulucuya başvuran işçinin kıdem tazminatının hastane tarafından ödendiği belirtildi.

Bunun yanında tıbbi sekreteri zorla çalıştırmak amacıyla küfür ile hakaret eden ve “kafasına sıkmakla” tehdit eden doktor İbrahim Karadağ’ın hastane yönetimi tarafından hâlâ aynı pozisyonda çalıştırıldığı ve hakkında hiçbir yaptırım uygulanmadığı aktarıldı.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x