DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan 4D’li işçilerin talepleri var!

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanı 4D’li işçiler, işyerleri ile Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine dair taleplerini içeren bir metin kaleme aldı.

İşçilerin yayınladıkları talep metninde, sendika tarafından imzalanan toplu iş sözleşmesinin kendilerinin iradesi dışında ve iradeleri kırılarak imzalandığı belirtildi. Toplu sözleşme görüşmeleri boyunca sendika yöneticileri tarafından bir başka sözleşme taslağının işçilere sunulduğu, bu taslak üzerinden işyeri temsilcileri ile görüşüldüğünün belirtildiği; ancak imzalanan toplu iş sözleşmesinde çok hayati öneme sahip hükümlerin yer almadığı veya farklı şekilde yer aldığı aktarıldı. Bu durumun işçileri kandırmak anlamına geldiği belirtilen metinde, iş sözleşmelerine dahil edilmesi talep edilen iki önemli husus sıralandı.

İşçiler arasından bir heyet oluşturulduğu ve 22.04.2021 günü Hastane Başmüdürü ile yapılan görüşmede taleplerin işverene iletildiği aktarılırken, işçiler bu taleplerin yerine getirilmesi amacıyla mücadele edeceklerini ilan etti.

İşçiler birinci talep olarak yaklaşık 3 sene önce kadrolu çalışmaya geçilirken kaldırılan yüzdelik maaş zammının yerine toplu sözleşmede yer alacağı vaat edilen “Mesleki Hizmet Zammı”nın uygulanmasını talep edip ikinci talep olarak işçileri 7 gruba ayıran sınıflandırmanın bilimsel verilerle yeniden yapılmasını ve tüm işçilerin daha yüksek brüt ücret alabilecekleri 5., 6. ve 7. grupta sınıflandırılmasını talep etmekteler.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çalışanı 4D’li İşçiler imzası ile yayınlanan taleplerin tam hali aşağıdaki gibidir:

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE BAĞLI 17 NOLU İŞKOLUNDA BULUNAN İŞYERLERİ İLE TÜRKİYE SAĞLIK İŞÇİLERİ SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİNE KARŞI TALEPLERİMİZDİR

Sendika tarafından imzalanan toplu iş sözleşmesi, biz sendikaya üye işçilerin iradesi dışında ve iradesi kırılarak imzalanmıştır. Toplu sözleşme görüşmeleri boyunca sendika yöneticileri tarafından bize bir başka sözleşme taslağı sunulmuş, bu taslak üzerinden işyeri temsilcileri ile görüşüldüğü belirtilmiş ve bu taslak sözleşmenin imzalanması yönünde bizden görüş ve onay alınmıştır.

Ancak sendika ile işyeri arasında imzalanan mevcut toplu iş sözleşmesi bize taslak olarak sunulan sözleşme ile ciddi farklılıklar içeren bir başka sözleşmedir. Biz işçilerin kimi maddelerine katılmamızın mümkün olmadığı ve çok hayati ciddiyette taleplerimizin yer almadığı sözleşme, mevcut haklarımızın dahi gerisinde hükümler içermektedir.

Yaklaşık 1.400 işçiyi ilgilendiren sözleşmenin uygulanması durumunda biz Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanı işçiler olarak büyük bir hak kaybına uğrayacağız. Bu sebeple Hastane yönetimini açlık seviyesinin altında bir ücrete karşılık gelen ve hakkaniyete aykırı olarak belirlenmiş sözleşme hükümlerini gözden geçirmeye, iş sözleşmelerimizi aşağıda saydığımız temel taleplerimize uygun şekilde düzenlemeye çağırıyoruz.

  1. Taşerondan kadrolu çalışmaya geçerken verileceği vaat edilen, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde olmazsa olmaz olarak dile getirdiğimiz ve bize sunulan taslak sözleşmede bulunan “Hizmet Zammı” uygulansın. Bu toplu iş sözleşmesi sürecine dahil olan:

a)Ameliyathane, doğumhane, yoğun bakım, acil servisler, laboratuvar, röntgen ünitesi, radyoloji bölümleri, sterilizasyon birimi, baş aşçı ve fırın çalışanı genel alan ve teknik serviste çalışan işçilere hiçbir ödemeyi etkilememek kaydı ile her ay aylık çıplak ücretlerinin %35’i tutarında,

  1. b) –a- fıkrası dışında kalan veri giriş personelleri, depolar aşçı, kasap hasta bakım, EKG, eczanede çalışan işçiler ile şoför olarak çalışan işçilere hiçbir ödemeyi etkilememek kaydı ile her ay aylık çıplak ücretlerinin %25’i tutarında,
  2. c) -a-b- fıkrasında sayılanlar hariç tüm işçilere hiçbir ödemeyi etkilememek kaydı ile her ay aylık çıplak ücretlerinin %15’i tutarında,

Hesaplanacak hizmet zammı bedelleri iş sözleşmeleri kapsamına dahil edilsin.

  1. İşçileri 7 gruba ayıran sınıflandırma; teknik kapasite, teknik zorluk, öğrenim durumu, mesleki kabiliyet ve iş vasfına göre bilimsel bir metodla yeniden yapılsın. Toplu iş sözleşmesine tabi tüm işçiler bu bilimsel verilerle yapılan gruplandırma ışığında tamamı 5., 6. ve 7. gruplarda olmak üzere gruplandırılsın.

Biz Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathane, doğumhane, yoğun bakım, acil servisler, laboratuvar, röntgen ünitesi, radyoloji bölümleri, sterilizasyon birimi teknikleri ve teknisyenleri, aşçı ve fırın çalışanları, genel alan ve teknik servis çalışanları, veri giriş personelleri, depo çalışanları, kasap, hasta bakımcıları, EKG çalışanları, eczanede çalışan işçiler ve şoförler olarak; 2 madde halinde sıraladığımız taleplerimizin göz önünde bulundurularak, iş sözleşmelerimizin bu koşullarla düzenlenmesi gerekliliğini talep eder ve bildiririz.

Bu çerçevede hukukun çizdiği çerçeve ışığında her türlü yöntem ile girişimlerde bulunacağımızı ve mücadele edeceğimizi ilan ederiz.

Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi Çalışan 4D’li İşçiler

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x