DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Menemen Belediyesi’nden çalışanlara mobbingle yıldırma girişimi

Kısa süre önce kurayla Menemen Belediyesi başkan vekili olan AKP’li Aydın Pehlivan, işçileri istifaya zorlamak için temizlik işlerinde görevlendirdi.

Yıllardır Menemen Belediyesi’nin çeşitli birimlerinde çalışan ve içlerinde öğretmenlerin, mühendislerin, hemşirelerin de bulunduğu birçok farklı meslek mensubu, önlerine koyulan ve imzalamaları istenen metinlere imza attırılıp temizlik işlerine gönderildi. Bunun yanında Menemen Belediyesi’nde halihazırda temizlik işçilerinin çalışmaya devam ediyor oluşuna, temizlik işlerinde aksaklık olmamasına rağmen farklı meslek mensubu işçilerin kendi birimlerinden alınıp temizlik işlerinde görevlendirilmesi büyük tepki çekti.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan Menemen Belediyesi çalışanı bir işçinin aktardığına göre temizlik işlerini “faraş” olarak niteleyen başkan vekili ve yöneticileri; belediye içerisinde barındırmak istemediği çalışanları kendi deyimleriyle “faraşa” gönderiyor. PE’ ye gelen ihbarda her mesleğin onurlu meslekler olduğu ve temizlik işlerinde çalışmanın küçük düşürücü olmadığı vurgulanırken; öğretmenlik, mühendislik, hemşirelik gibi bambaşka alanlarda eğitim görmüş ve çalışmış işçilere kendi rızaları dışında bir metin imzalatılmaya zorlanıp insanların halihazırda bir açık ve boşluk bulunmayan temizlik işlerinde görevlendirilmesi mobbing olarak niteleniyor.

Belediye işçileri işlerini kaybetmemek adına zorla imzalatılan evraklarla temizlik işlerinde görevlendirilirken, bu evrakları imzalamamaları durumda işten çıkarılma tehdidiyle karşılaşmaktalar.

Öğretmenler dershane önünde temizlikte, öğrenciler öğretmenlerine destekte

Bu çalışma biçiminin temizlik işlerinin daha iyi yapılması için değil, Menemen Belediyesi başkan vekilinin “gözüne kestirdiği”   işçileri istifaya zorlamak için başlatıldığının en iyi örneklerinden birisi de öğretmenlerin daha önce ders verdikleri Menemen Belediyesi’ne bağlı dershanenin önünde temizlik yapmaya zorlanması.

Menemen Gençlik Merkezi’nde eğitim desteği alan öğrenciler ise öğretmenlerine yönelik bu saldırıya tepki gösterdi. MEBGEM Öğrencileri imzası ile sosyal medya kanallarından yapılan duyuruda “Mobbing insanlık dışı bir uygulamadır. Menemen Belediyesi’ne ait MEBGEM Dershanesi’nde birçok hoca görevden alınarak temizlik görevine verildi. Bu uygulamayla istifaya zorlandı. Sırf idareye yakın olmadığı için birçok hocamız bu müdahaleye maruz kaldı. İnsanlık dışı bu müdahaleyi öğrenciler olarak kabul etmiyoruz” İfadelerine yer verildi. Ayrıca öğrenciler, sadece hocalarına uygulanan değil tüm belediye işçilerine dönük mobbinge karşı olduklarını belirtirken bu uygulamaya karşı tüm hocalarının haklarına sahip çıkacaklarını duyurdu.

Sendikadan tepki

Belediye İş Çevre Belediyeler Şubesi ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada AKP’li başkan vekili Aydın Pehlivan’ın belediye işçilerine zulmettiği belirtildi. Açıklamada “Menemen Belediyesi emekçilerini bir kez daha huzursuz etmenin; işleriyle aşlarıyla ilgili kaygılar yaratmanın gereği nedir? 4857 sayılı İş Kanunu, toplu iş sözleşmesi ve yerleşik Yargıtay kararlarının aksine bir uygulamayla “iş koşullarını üyelerimizin rızası olmaksızın aleyhlerine değiştirmek suretiyle” yönetim hakkını kötüye kullanmış; iş barışını bozacak şekilde davranmış ve yasa dışı bir uygulamaya imza atmıştır” İfadeleri kullanılırken adaletsiz ve hukuksuz uygulamaya derhal son verilmesi çağrısında bulunuldu.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x