DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ
cross tekstil

Cross Tekstil’de işçilere kriz bahanesiyle düşük maaşlar dayatılıyor

Daha önce pandemi döneminde işçilere uyguladığı ücretsiz izin dayatmalarıyla gündeme gelen Şık Makas Şirketler Grubu / Cross Tekstil’de haksızlıklar devam ediyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan Şık Makas Şirketler Grubu / Cross Tekstil işçileri, şirketin pandemi döneminin başlangıcında üretiminin azalmasını bahane ederek kendilerine güvencesiz ve belirsiz çalışma süreci dayattığını ve bu sürecin bir yıl geçmesine rağmen devam ettiğini belirttiler. İşçiler, gelinen süreçte şirketin üretiminde ve kârında hiçbir azalma yaşanmamasına, iç piyasa ve ihracatta önemli girişimler yapılmasına ve işçilerin Cross Tekstil’e kazandırdığı zenginliklerinse katlanarak arttığına dikkat çektiler.

Maaşların yarısı ikramiye olarak ödeniyor

Cross Tekstil’in, kendilerini sektördeki diğer tekstil firmalarına göre çok düşük maaşlara ve güvencesiz koşullara mahkûm ettiğini aktaran işçiler, yıllık zammın asgari ücrete yapılan zam oranından daha az olduğunu, maaşların yarısının ikramiye adı altında üç ayda bir ödendiğini ve böylelikle şirketin maaşların bu kısmından yasal olarak sorumlu görünmediğini ifade ettiler. İşçiler, bu uygulamanın şirketin pandemi ve kriz bahanesiyle maaşlarının bir kısmını gasp etmesine olanak sağladığını belirtti.

Şirketin yıllık zam oranını açıklamasının ardından aralarında yoğun tepkiye sebep olduğunu bildiren işçiler, dikim işçilerinin tepkilerini bir gün boyunca iş bırakarak gösterdiğini belirttiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x