DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

TEB’de işten çıkarma hazırlıklarına karşı emekçiler bir araya geliyor

Pandemi döneminde kârlılıklarını koruyan, ekonominin kötü gidişatına rağmen durumu fırsata çevirmeyi başaran banka patronları, önümüzdeki süreçte kârlarını artıracak yeni fırsatlar peşinde koşmaya devam ediyor. Uluslararası bankacılık grubu BNP Paribas’ın çoğunluk sermayesine sahip olduğu Türk Ekonomi Bankası’nda (TEB) çalışan emekçiler Patronların Ensesindeyiz Ağı içerisindeki Banka ve Finans Emekçileri Dayanışma Ağı’na ulaştı, hangi koşullarda çalıştıklarını, önümüzdeki dönemde kendilerini nelerin beklediğini anlattı.

Şubelerde Baskı ve Sömürü Bitmiyor

Bankaların şubelerinde çalışan emekçilerin pandemi döneminde de çilesi bitmedi, üstelik salgın riskiyle birlikte katlanarak devam ediyor. Şubelerde alınan salgın önlemleri yeterli olmaktan oldukça uzak.

Banka çalışanlarına uygulanan mobbing ve emekçilerde işsizlik kaygısı da artarak devam ediyor. Pandemi öncesinde de şube kapanışlarına giden bankada, pandemi döneminde keyfi bir şekilde şube emekçilerinin farklı görevlerde çalışmaları isteniyor, istenileni kabul etmeyen çalışanlar ise yöneticiler tarafından baskı ve tehditle istifaya zorlanıyor.

Yasaklar Bitince İşten Çıkarmalar Başlayacak

AKP’nin pandemi döneminde kısa çalışma ve ücretsiz izinle birleştirerek aslında patronlara kıyak olarak sunduğu işten çıkarma yasakları bile TEB’in patronlarına az geldi, yasakların bitmesi ve emekçilerden ‘kurtulmak’ için gün sayıyorlar. İşten çıkarma yasakları Mayıs ayında bittikten sonra Haziran ayı itibariyle TEB’de çalışan sayısının aşamalı olarak yüzde 20 civarında azaltılması bekleniyor. Bunun için şimdiden hazırlıklara başlayan yöneticiler çalışanlar üzerinde baskı kurarak istifaya zorluyor. Yıldırma politikası uygulanarak çalışanların anlaşmalı ayrılmasına ve hak edişlerinin tamamını almak yerine bankanın önerdiği paketlere razı edilmesine çalışılıyor.

Gelin Birlikte Mücadele Edelim

TEB emekçileri bu gelişmeler üzerine PE Banka ve Finans Emekçileri Dayanışma Ağı’yla bir araya gelmeye başladı. Salgın döneminde kendilerini hayatından bezdiren patronlara ve açgözlülüklerine isyan eden emekçiler, çalışma arkadaşlarına çağrıda bulunuyorlar. TEB emekçileri patronların örgütlü olduğunu ve kârları uğruna emekçilerin hayatlarını zerre kadar umursamadıkları bir ortamda emekçilerin de bir araya gelip patronlara karşı kendi hakları doğrultusunda mücadele etmeleri gerektiğini vurguladılar.

TEB’de baskı ve sömürüye maruz kalan, işten istifa etmeye zorlanan tüm emekçiler aşağıdaki iletişim kanallarından Patronların Ensesindeyiz Ağı ile temas kurabilir.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak veya sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz
Telefon: 0 541 940 05 14
E-posta: [email protected]
Facebook: Patronlarin Ensesindeyiz
Twitter: @pensendeyiz

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x