13 Temmuz 2024, Cumartesi

CARREFOUR İŞÇİLERİ MOBBİNGE, DÜŞÜK ÜCRETLERE KARŞI PE’DE BİR ARAYA GELİYOR

Türkiye’de bulunan yüzlerce Carrefour mağazalarında binlerce işçi düşük ücretlerle ağır mobbing altında çalışıyor.

İşçilerin rahatsız oldukları çeşitli başlıklarla Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşmasıyla birlikte birçok Carrefour işçisi bir araya geldi. Çok sayıda mağazadan katılımın olduğu ilk toplantıda işçiler neredeyse bütün mağazalarda ortak olan sorunları hep birlikte tartışma fırsatı buldu. Gerçekleşen ikinci toplantıda PE avukatları ile bir araya gelen işçiler kendi haklarını ve patronun yasal sınırlarını değerlendirdi. Yapılan son toplantıda ise sorunlarda ve mücadele yönteminde ortaklaşan işçiler PE Carrefour Emekçileri Dayanışma Ağı’nı kurdu.

2021 yılının başından bu yana yetkili sendika ile şirket yönetiminin TİS görüşmelerinde sonuca varılamazken işçiler hem patronların hem de sendikanın teklif ettiği şartlarda çalışmak istemiyor. PE Carrefour Emekçileri Dayanışma Ağı ile birlikte hem mevcut sözleşmeyi hem de teklif edilen şartları değerlendiren iki Carrefour emekçisi ile çalışma şartlarını ve TİS sürecini değerlendirdik.

“TOPLU İŞ SÖZLEŞME SÜRECİNİ PE İLE ÖĞRENDİM”

Öncelikle Carrefour’da mevcut çalışma koşullarınız neler?

Büşra: Ben yaklaşık beş yıldır çeşitli Carrefour mağazalarında çalıştım. Maaşlarımız genellikle asgari ücret düzeyinde, üç ayda bir de çift maaş ikramiyemiz olsa da bu miktarlar ilk iki ayda edindiğimiz borçları temizlememize yetmiyor. Üstelik yeni sözleşme sürecinde patronlar verilen bu ikramiyelerinde yarıya düşürmek istiyor. Bu bizim bazı günler aç gezmemiz demek.

Ali: Düşük ücretlerin yanında işyerinde sürekli rotasyon tehdidi ve satış baskısı ile çalıştırılıyoruz. Pandemi başladığından bu yana istemedikleri her durumda ücretsiz izin sopasını göstermekten çekinmediler. Çoğu durumda patronlar bize saldırırken sendikayı da yanımızda göremiyoruz. Bazı mağazalarda sendikanın işyeri temsilcisi bile yok. TİS sürecini PE Dayanışma Ağı ile birlikte öğrendim.

SENDİKANIN TALEPLERİ BİZİM İSTEKLERİMİZİN GERİSİNDE KALIYOR

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde mevcut durum nedir? Taleplerinizin doğru temsil edildiğini düşünüyor musunuz?

Büşra: TİS sürecinin şimdilik tıkandığını biliyoruz. Sendikanın yaklaşık %16 zam istemesine karşılık patronların %12’lik bir artışı teklif etmesinin; yakacak ve yol ücretlerinin artık nakit olarak değil, yalnızca Carrefour’da kullanılabilen kartlara ve akbillere yüklenmesi talebinin ardından anlaşmaya varılamadı. Yakacak yardımı olarak verilen para nasıl C-Club kartlara yatırılabilir? Ben evimin faturasını bu kartlarla ödeyemem ki! Yol ücretlerinin akbillere yüklenmesi de oldukça kullanışsız bir uygulama, işe dolmuş veya minibüsle gelen birçok arkadaşımız var. Sözleşmede yasal olarak 2 ay olan deneme süresi de 4 aya çıkartılıyor. Güvencesiz çalışma şartları TİS ile birlikte garanti altına alınıyor. Bunları istemiyoruz.

Ali: Bizleri sözleşme sürecinden olabildiğince uzak tutmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Yılbaşından bu yana süren görüşmelerden geçen hafta haberimiz oldu. Sendika bir duyuruyla işçilere taleplerde anlaşamadıklarını söyleyerek işyeri temsilcilerini toplama kararı aldı. Toplantının ardından belirsizlik devam ediyor. Söylediğim gibi PE Dayanışma Ağı’na katıldığım ilk hafta mevcut sözleşmemi ve sendikanın teklif ettiği sözleşmeyi çok detaylı inceleme fırsatım oldu. Bu sözleşme üç yıllık imzalatılmak isteniyor. Bu periyot oldukça uzun, sendikanın işi patronla masaya oturup pazarlık etmektir. Bunu ne kadar geniş süreçlere yayarlarsa o kadar kaybederiz. Üstelik bahsi geçen talepler bizi temsil etmiyor. Biz işyerinde mobbingin son bulmasını, insanca yaşabileceğimiz ücretlerin sağlanmasını, deneme süresinin kaldırılmasını istiyoruz.

İŞYERİMDE YALNIZ DEĞİLİM, PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ VAR!

PE Carrefour Emekçileri Dayanışma Ağı sizin için ne ifade ediyor? Bu çalışma ile birlikte ne gibi kazanımlarınız olacak?

Büşra: Biz Patronların Ensesindeyiz bünyesinde online toplantılarda sorunlarımızı ortaklaştırmış, hatta yasal haklarımızı öğrenmiştik. Bunun üzerine bu Dayanışma Ağı’nın kurulma fikri ortaya çıkmış oldu. Dayanışma Ağı ile birlikte işyerlerimizde yalnız kalmıyor, örgütlü hareket edebiliyoruz. Örneğin sendika ile şirket yönetimi TİS üzerinden rotasyon maddesini tartışırken bizler; rotasyon ile tehdit edilen arkadaşlarımızın yanında duruyor ve onlarla birlikte çalıştığımızı, bunun bozulmasının bizi yavaşlatacağını anlatarak arkadaşlarımızı tutabiliyoruz. Ağ genişledikçe daha fazla kazanım elde edeceğimizi düşünüyorum.

Ali: Benim katıldığım ilk toplantıda TİS süreci değerlendirildi. İşyerinden tanıştığım arkadaşlarımın bu kadar birikimli olmalarına çok mutlu oldum. Dayanışma ağından işçilerin bulunduğu işyerlerinde kolay haberleşmek adına dayanışma ağının temsilcilerini seçtik. Hepimiz bu ağın bir parçası olsak da işyerinde bir durum olduğunda kime bakacağımızı bilmek bizi rahatlatıyor. Yola çok yeni çıkmamıza rağmen aramıza onlarca arkadaş katıldı, katılmaya devam ediyorlar. Birlikte hareket etmekle kazanım sağlayacağımızdan eminim. PE ile birlikte işyerimde yalnız olmadığımı düşünüyorum. Her Carrefour işçisini PE Carrefour Emekçileri Dayanışma Ağı’na davet ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!