DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İşçinin Hukuk Köşesi

Boyun Eğme dergisinde her hafta düzenli olarak yayınlanan İşçinin Hukuk Köşesi’nde bu hafta çalışma süreleri ve fazladan çalıştırılmaya karşı haklarımız ele alındı.

Günde 12 saat mesai yapıyoruz. Günlük çalışma saatlerimizin bir sınırı yok mu?

Günlük çalışma süresinin sınırı 11 saattir. Her ne sebeple olursa olsun bir işçinin günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılması hukuka kesin aykırıdır ve işçi 11 saatin üzerinde çalışmaya zorlanamaz. Eğer ki işyerinde bulunduğunuz süre toplam 12 saat ise Yargıtay bu durumda en az 1,5 saat ara dinlenmesi kullandığınızı varsaymakta olup esasen 10,5 saat çalışmış olduğunuzu kabul etmektedir.

Ara dinlenmeler mesai saatinden sayılmıyor mu? 

İşçilerin çalışma sürelerine göre verilmesi zorunlu olan asgari ara dinlenme süreleri İş Kanunu’nun 68. maddesinde düzenlenmiştir. Kanuna göre ara dinlenmeler çalışma süresinden sayılmamaktadır.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı günlerinde çalışmadığımız için “telafi çalışması yapıyoruz” diye haftalık 45 saatin üzerinde çalıştırılıyoruz. Telafi çalışması yaptırmanın sınırları yok mu?

Telafi çalışması; zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine yasal izinleri dışında izin verilmesi hallerinde işçinin ücretinden kesinti yapılmamış ise, çalışılmayan sürelerin telafisi için yaptırılan çalışmadır.

Telafi çalışması, çalışmaya engel sebebin ortadan kalkmasından itibaren 4 aylık süre içinde yaptırılabilir ve patron hangi tarihlerde telafi çalışması yapılacağını işçilere önceden bildirmek zorundadır. Telafi çalışması günlük 3 saatten daha fazla yaptırılamaz ve bu süre dâhil toplam çalışma süresi 11 saati aşamaz.

Soruya dönecek olursak; işçilere 7 günlük bir zaman dilimi içerisinde kesintisiz 24 saat ücretli hafta tatili verilmesi zorunludur ve haftalık normal çalışma süresi toplamda 45 saattir. Hafta sonu yasağı ileri sürülerek 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar karşılığında işçilere fazla mesai ücreti ödenmelidir.

Servisle işyerine gidiş-dönüş sürem günlük neredeyse 2 saati buluyor. Bu süreler çalışma süresinden sayılır mı?

İş Kanunu’nun 66. maddesine göre; demiryolları, karayolları ve köprülerin yapılması, korunması ya da onarım ve tadili gibi işçilerin yerleşim yerlerinden uzak bir mesafede bulunan işyerlerine hep birlikte getirilip götürüldüğü işlerde çalışmıyorsanız veya yolda geçirdiğiniz süre işin niteliğinden kaynaklanmıyorsa yani örneğin servis şoförü değilseniz; serviste geçirdiğiniz süreler çalışma süresinden sayılmamaktadır.

İşyerinde fiilen çalıştığım zamanlar dışında hangi süreler çalışma sürelerine dâhil edilebilir?

İş Kanunu’na göre;

  1. Madenlerde, taş ocaklarında yahut her ne şekilde olursa olsun yer altında veya su altında çalışılacak işlerde işçilerin kuyulara, dehlizlere veya asıl çalışma yerlerine inmeleri veya girmeleri ve bu yerlerden  çıkmaları için gereken süreler.
  2. İşçilerin işveren tarafından işyerlerinden başka bir yerde çalıştırılmak üzere gönderilmeleri halinde yolda geçen süreler.
  3. İşçinin işinde ve her an iş görmeye hazır bir halde bulunmakla beraber çalıştırılmaksızın ve çıkacak işi bekleyerek boş geçirdiği süreler.
  4. İşçinin işveren tarafından başka bir yere gönderilmesi veya işveren evinde veya bürosunda yahut işverenle ilgili herhangi bir yerde meşgul edilmesi suretiyle asıl işini yapmaksızın geçirdiği süreler.
  5. Çocuk emziren kadın işçilerin çocuklarına süt vermeleri için belirtilecek süreler.
  6. Demiryolları, karayolları ve köprülerin yapılması, korunması ya da onarım ve tadili gibi, işçilerin yerleşim yerlerinden uzak bir mesafede bulunan işyerlerine hep birlikte getirilip götürülmeleri gereken her türlü işlerde bunların toplu ve düzenli bir şekilde götürülüp getirilmeleri esnasında geçen süreler,

çalışma süresine dâhil edilir ve toplam mesai saati bu süreler de hesaba katılarak belirlenir.

Patron bize “denkleştirme yapacağımız için bazı günlerde fazla çalışacaksınız, bazı günler ise hiç çalışmayacaksınız” diyor. Denkleştirme çalışması nedir? İşçinin rızası yoksa denkleştirme yapılabilir mi?

İş Kanunu’nun 63. maddesine göre işçilerin, işlerin yoğun olduğu dönemlerde fazla çalıştırılıp yoğunluğun olmadığı dönemlerde çalıştırılmaması veya daha az sürelerle çalıştırılmasına denkleştirme denilmektedir.

Denkleştirme sürekli olarak uygulanamaz, kural olarak en fazla iki ay süreyle uygulanabilir. Bununla birlikte, toplu iş sözleşmeleri ile dört aya kadar artırılabilir. Turizm sektöründe çalışan işçiler için denkleştirme uygulanacak zaman dilimi toplu sözleşme ile 6 aya kadar uzatılmıştır. Başlangıcı ve bitişi patron tarafından belirlenen denkleştirme süresi boyunca haftalık çalışma saati ortalaması 45 saati aşmıyorsa işçiye fazla mesai ücreti ödenmez.

İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesiyle karşılıklı olarak kararlaştırılmadığı sürece denkleştirme uygulanamaz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x