DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti.

Yaklaşık 200 kişinin çalıştığı işyerinde sadece 5 kişinin ücretsiz izne çıkarılmasına dair işçiler ”patron herhangi bir gerekçe göstermeden kasıtlı olarak bizi ücretsiz izne çıkarırken öte yandan personel alımına devam ediyor” dedi.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na yaşadıklarını anlatan işçiler, işyerinde çalışma şartlarının kötülüğünden de bahsetti. İşçiler, bazen yaklaşık 20 saate kadar çalıştırıldıklarını ve mesai ücretlerinin ödenmediğini ifade etti. Bu durumu ”sabah ezanıyla eve gidiyoruz” diye özetleyen işçiler zorunlu mesainin kaldırılmasını ve mesai ücretlerinin ödenmesini talep ediyorlar. Çalışma şartlarındaki sorunlara değinen işçiler ”patron, çalışma şartlarına dair taleplerimizden rahatsız olduğu için bizi ücretsiz izne çıkardı” diyerek ücretsiz izne çıkarılmalarının altındaki gerçek nedenin bu durum olduğunu aktardılar.

Zorunlu olarak ücretsiz izne çıkarılan işçiler haklarını öğrenmek için ALO 170’i aradıklarında kendilerine ücretsiz izin boyunca herhangi bir ücret ödemesi yapılmayacağının söylendiğini, böylece pandemi bahane edilerek açlığa mahkum edildiklerini söylediler. Ücretsiz izne çıkarılan işçilerin aylık 1168 TL nakdi ücret aldığını bildiklerini ancak ALO 170’i defalarca kez aramalarına rağmen kendilerinin herhangi bir ücret alamayacağının söylendiğini ifade ettiler.

Açlığa mahkum olmamak için direnişe geçtiklerini söyleyen işçiler, işyerinin önünde her gün 09.00 – 17.00 arası direnişlerini sürdürüyorlar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x