DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

PE İş Bankası Komitesi: “Açıklanan zam oranlarını kabul etmiyoruz”

Patronların Ensesindeyiz Banka Emekçileri Dayanışma Ağı İş Bankası Komitesi, 2021 yılının ilk 6 ayı için açıklanan zam oranını kabul etmediğini belirten bir açıklama yaptı. Açıklanan zam oranının İş Bankası’nda ortalama ücreti asgari ücrete yaklaştırdığını belirten Komite, “bankanın makyajlanmış resmi hesapların arkasına sığınmasını kabul etmiyoruz. Yoksulluk ücretlerinde çalışmak istemiyoruz. Ülkedeki bölgesel farklardan kaynaklı enflasyon tazminatlarının diğer kimi bankalarda olduğu gibi ödenmesi, uzaktan çalışmada gelir kaybına yol açan yakacak, internet gibi faturaların karşılanması banka emekçilerinin talebi haline gelmiştir. Banka emekçisi arkadaşlarımızı emekten yana bir güç oluşturmak için bizimle bir araya gelmeye çağırıyoruz.” dedi.

Açıklamanın tamamı:

Türkiye İş Bankası’nda çalışan 25 bine yakın emekçiye, son toplu sözleşmenin ikinci yılı olan 2021 yılının ilk 6 ayı için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen uçtan uca tüketici fiyat endeksine 0.5 puan ilave edilerek “zam” yapıldı. Zam artışı ilk 6 ay için sadece yüzde 8,86 olurken, bu zam oranının altında bankadaki “sendikanın” da imzası bulunuyor. Ayrıca zamlı maaşlarda ilk ay alınan zam tutarı munzam sandığa giderken çalışanların cebine sadece 5 aylık ücret artışı yansıyacak.

Belirlenen bu zam oranı milyarlarca lira kâr açıklayan ve kârlı bir işletme olan bankamızda çalışan binlerce memur, destek elemanı, operasyon destek elemanı ve hizmetlinin yoksulluk ücretlerinde çalışmaya devam edeceğinin ilan edilmesidir. Uzman, müdür yardımcısı gibi gruplarda çalışan emekçiler de dahil olmak üzere çalışanların önemli kısmı geçim sıkıntısıyla yüz yüze durumdadır.

Bu oran asgari ücret zam artışının dahi gerisinde kalmış, gerçek enflasyonun ise yanına bile yaklaşamamıştır. Tüketici ve gıda fiyatlarındaki yıllık artışla tüm dünyada zirveye çıkan ülkemizde, bankanın emekçilerini 6 ay boyunca yoksullaşma beklemektedir. Zaten banka emekçilerinin yüzlercesinin eline geçen net ücret bazı aylar sendika ve munzam sandık kesintileriyle asgari ücretin altına düşmekteyken, binlercesinin ortalama ücretleri asgari ücretle yarışmakta ve büyük çoğunluğu Basisen’in bağlı olduğu konfederasyonun da belirlediği yoksulluk sınırının altında çalışmaktaydı. Belirlenen bu oran ortalama ücreti asgari ücrete daha da yaklaştırmış, bankanın emekçilerini yoksullaştırmıştır.

Bu karardan çıkan sonuç Adnan Bali’nin genel müdürlüğü devretme sürecinde giderayak belirttiği gibi bankanın “maliye politikasındaki düzelmedir”. 2021’de bine yakın sayıda eksilmesi tahmin edilen personelin yeri doldurulmaması ve dolayısıyla çalışma yükünün artması, onlarca şubenin birleştirilerek eksiltilmesi gündemdedir. Bankamızda personel sayısı giderek azalmakta, zaten halihazırda sıralamada ilk 5’te olduğu personel başına düşen sömürü oranı arttırılmaya çalışılmaktadır. Whatsapp gruplarında gezdirilen esnafa kira desteği, güvenlik emekçilerine prim türü haberlerle emekçilerin gözünü boyamaya çalışan bankamız gerçekte binlerce emekçisinin pek de takdirini kazanamamıştır.

Banka Emekçileri Dayanışma Ağı İş Bankası Komitesi olarak, bankanın makyajlanmış resmi hesapların arkasına sığınmasını kabul etmiyoruz. Yoksulluk ücretlerinde çalışmak istemiyoruz. Ülkedeki bölgesel farklardan kaynaklı enflasyon tazminatlarının diğer kimi bankalarda olduğu gibi ödenmesi, uzaktan çalışmada gelir kaybına yol açan yakacak, internet gibi faturaların karşılanması banka emekçilerinin talebi haline gelmiştir. Banka emekçisi arkadaşlarımızı emekten yana bir güç oluşturmak için bizimle bir araya gelmeye çağırıyoruz.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir:

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x