DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Denizbank İletişim Merkezi’nde çalışan emekçiler yapılan kesintilerle asgari ücretin altında maaşlar alıyor

Patronların Ensesindeyiz Banka Emekçileri Dayanışma Ağı’na ulaşan Denizbank emekçileri asgari geçim indirimi (agi) de dahil olmak üzere aylık ellerine geçen ücretlerin resmi olarak belirlenen net asgari ücretin de altına düştüğünü iddia ettiler.

Denizbank’ta çağrı merkezi çalışanlarının sözleşmelerinde yıllık ücretlerin brüt asgari ücret üzerinden hesaplandığını belirten emekçiler, sözleşmelerde bu ücrete “fazla çalışma sürelerinin de dahil olacağı” gibi bir madde olduğunu, çeşitli “yasal” kesintiler ve bankanın kesintileriyle, çalışanların ellerine geçen ücretin yılın değişik aylarında asgari ücretin altında bir rakama düştüğünü belirttiler.

Uzun çalışma saatlerine rağmen yılın değişik aylarında asgari ücret bile alınmıyor

Denizbank İletişim Merkezi’nde müşteri temsilcisi olarak çalışan yüzlerce emekçiye asgari ücrete ek olarak, yapılan satış ve çağrı kalitesi gibi parametrelere bağlı olarak prim de alabilecekleri ifade ediliyor. Fakat çağrı merkezinde çalışan emekçiler için uygulanan bu performans sisteminde aynı zamanda çağrı kalitesinin düşüklüğü iddia edilerek ya da satış yapılamaması gibi sebepler gerekçe gösterilerek ücretten kesilmesi için “hata” olarak da kaydedilebiliyor. Denizbank emekçileri bu hata kesintileriyle de ücretlerinin eritildiğini ifade ettiler. Yetkililerin diledikleri gibi hata yazabileceği bu sistem sonucu çağrı merkezinde çalışan yüzlerce emekçi uzun çalışma saatleri ve yorucu iş temposuna rağmen yılın değişik ayları asgari ücret bile elde edemiyor.

Bankanın yöneticileri ise her fırsatta bankanın artan kârlarını ve bilanço büyüklüklerini “Türkiye ekonomisine katkı”, “ülkenin yarınlarına yatırım” gibi süslü ifadelerle anlatıyor. Basına yansıyan son açıklamasında genel müdür salgın döneminde hükümetin patronlar için ayırdığı mali destek paketini övmüş, Türkiye’yi şampiyon ilan etmişti. Bankanın patronu kâra doymazken emekçilere asgari ücreti bile çok görüyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x