DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kafe-Bar Emekçileri Dayanışma Ağı toplantısı gerçekleşti

Geçtiğimiz haftalarda kuruluşunu ilan eden ve Karaköy’de yaptığı basın açıklamasıyla yola koyulan Kafe – Bar Emekçileri Dayanışma Ağı’ndan emekçiler Zoom üzerinden geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdi. Ücretsiz izin dayatması, pandemi koşullarında çalışma düzeninin tümden değişmiş olması, yeni kısıtlamalarla emekçilerin yaşam hakkının ellerinden alınması toplantının ana gündemleri arasındaydı.

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma, Haberleşme ve Mücadele Ağı (PE) Genel Koordinatörü Selahattin Kural, emekçilerin pandemi koşullarında ve yeni kısıtlamalarla beraber yoksullaştırıldıklarını, işsiz bırakıldıklarını, emekçiler üzerindeki ücretsiz izin baskısının çok ağır hissedildiğini aktarırken dayanışma ağlarının öneminden ve mücadelenin her zamankinden daha zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğinden bahsetti. PE avukatı Avukat Recep Demir ise korona virüs salgınıyla birlikte alınan neredeyse tüm önlemlerin patronları ve sermayeyi korumaya yönelik olduğunun, işçilerin haklarının korunmasının kimsenin umurunda olmadığının ve çalışanlar açısından hukuki yolun yine devlet eliyle kapatıldığının, dolayısıyla tüm hukuksuzluklara karşı örgütlü bir biçimde karşılık verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Farklı şehirlerden toplantıya katılan emekçiler çokça söz aldı. İşçilerden biri ücretsiz izne gönderilirken kendisine hiçbir şekilde danışılmadığını, yıllık izin gibi kazanılmış haklarının gasp edildiğini, şirketin türlü oyunlarına karşı işyerlerinde kurdukları dayanışma ağıyla birlikte hareket ettiklerini anlattı. Bir Espresso Lab çalışanı, Mart ayından itibaren sigortasız, güvencesiz, insani olmayan koşullarda çalıştırıldıklarını, bu koşullara karşı bir direnç oluşturdukları için patronların onları günah keçisi ilan ettiklerini, başlatmış oldukları mücadeleyi büyütmenin yollarını aradıklarını söyledi.

Söz alan bir diğer işçi patronların kendilerini haklarını aradıkları için suçladıklarını belirtirken şu ifadeleri kullandı: “Patronlar başkaldıran işçi sevmezler. Biz kendimizden çok verdik, hayatlarımızdan verdik, karşılığında evlerimize gönderildik. ‘Kötü’ eleman olduk, önemi yok; emekçi hakkını aramalı, mücadele etmekten başka bir yolumuz yok. Biz ulaşmamız gereken her yere ulaştık, tüm kanalları zorladık. Yine tüm bunları bir araya gelip yapmak, kapalı gibi görünen hukuki yolu dahi örgütlü olarak zorlamak gerekiyor.”

Sigortasız ve insani olmayan koşullarda çalıştırılan, bir gün aldığı ücret ertesi günle tutmayan bar çalışanları, sigorta ve insani çalışma koşulları talep ettiklerini, kahve zincirlerinde başlayan mücadelenin parçası olacaklarını ve sektörde patronların istismar ettiği örgütsüzlüğün aşılması gerektiğini vurguladı.

Somut mücadele başlıklarının da konuşulduğu toplantıda, tüm kafe bar emekçilerine geçinebilmesi için devlet desteği sağlanması, ücretsiz iznin kaldırılması, çalışan emekçilerin sigortalarının yapılması, salgına karşı önlemler alınması gibi somut taleplerinin yer aldığı bir açıklama yapacaklarını ve bu talepler etrafında kafe bar emekçilerini bir araya getirmek için mücadele edeceklerini belirttiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x