DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Happy Moon’s işçileri: Menüde ücretsiz izin ve mobbing var

Emekçiler, “salgınla mücadele sürecinde işten çıkarma yasağı” olarak pazarlanan ücretsiz izin zorbalığına karşı “Patronların Ensesindeyiz” diyerek birleşmeye devam ediyor, insanca yaşama ve çalışma haklarını, emeklerinin adil karşılığını talep etmeyi sürdürüyor.

Türkiye’nin çeşitli büyükşehirlerinde faaliyet gösteren kafe-restoran zinciri Happy Moon’s işçileri, “Ücretsiz izin işçilik haklarını ortadan kaldırmak için kullanılamaz! Sağlığımızdan da alın terimizden de taviz vermeyiz!” dedi.

“Ücretsiz izin ile patronlara maaş ödememe hakkı verirken; işçilere faturanızı yatırmasanız da olur diyen bir salgın tedbiri düşünemediler. Günde 40 liraya sessiz mobbing ile başa çıkmaya çalışıyoruz, bizim çalıştığımız tip işletmelerde bu paraya insan bir öğün zor doyar, borcunu harcını nasıl denkleştirecek”  diyerek söz alan işçilerden biri “sözde işten çıkarma yasağı, özde insanca yaşama yasağına dönüşmüş. Yaşamak için, ailelerimizin geçimlerini sağlamak için çalışmaya mecburuz; aylardır ekmek parası, kira parası için zora düşen, hatta bu zor durumundan yararlanılarak bir de tefecilerin eline düşmüş arkadaşlarımız var. Sözde işten çıkarma yasağının uzatıldığı her açıklama, firma yetkililerine başvurduğumuzda ‘kanuni alacaklarınızdan ve haklarınızdan vazgeçin, helalleşelim’ cevabını işitmeye, ölmemeyi hayatta kalmayı başarmayı denemeye devam etmek anlamına geliyor” diye konuştu.

Happy Moon’s işçileri; patronların işçileri örgütsüz, güvencesiz ve iradesiz kılmak için buldukları gelmiş geçmiş en karanlık silah olan ücretsiz izin uygulamasında sergilenen keyfi tutuma, ücretsiz izne çıkarılma tehlikesi altında her an korkuyla yaşamak zorunda bırakılma ve bu kapsamda uygulanan her türlü baskıcı fiil veya tavra karşı hak mücadelelerini birlik içinde ve kararlı bir şekilde sürdüreceklerini ifade ettiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x